Rychlý internet O2 pro 90 % lidí, technologie dodá Nokia a Huawei

Rychlý internet O2 pro 90 % lidí, technologie dodá Nokia a Huawei

Operátoři O2 a T-Mobile včera potvrdili podpis dohody o sdílení LTE sítí (více zde). Při té příležitosti každá z firem uvedla, jak hodlá v nasazování nových technologií pokračovat. (O plánech T-Mobilu si přečtěte zde.)

O2 už dříve zveřejnilo, že města Praha a Brno pokryje do konce roku 2014 na celém jejich území sítí LTE. Také další oblasti České republiky se letos dočkají lepšího pokrytí. O2 chce do prosince pokrýt 90 % populace rychlým internetem. To ovšem nemusí nutně znamenat vždy LTE technologii, ale také rychlá data třetí generace HSPA+.

Klepněte pro větší obrázek
Plánované pokrytí 3G a LTE u O2 k 31. prosinci 2014

V případě HSPA+ budou moci uživatelé stahovat data teoretickou rychlostí 42 Mbit/s, přičemž tuto rychlost dokáže zužitkovat převážná většina dnes prodávaných smartphonů. Pro využití LTE sítě bude potřeba smartphone s podporou LTE v pásmech 800 a 1 800 MHz nebo LTE modem. Rychlosti na LTE jsou vyšší – už nyní je možné ve 4G síti O2 stahovat rychlostí 75 Mbit/s, po navýšení ve vybraných lokalitách to bude až 110 Mbit/s.

LTE lze u O2 použít již od února se všemi individuálními i firemními tarify, a to díky zavedení technologie CS FallBack, jež umožní přepojení do 2G/3G sítě za účelem uskutečnění klasického hlasového hovoru. S ním si totiž LTE bez další nadstavby zatím ještě neporadí.

TarifFUPStahování datOdesílání dat
Internet v mobilu+ S200 MB42 Mb/s21 Mb/s
Mobilní internet M, Internet v mobilu+ M1,5 GB42 Mb/s21 Mb/s
Mobilní internet L, Internet v mobilu+ L3 GB42 Mb/s21 Mb/s
Mobilní internet XL, Internet v mobilu+ XL10 GB110 Mb/s55 Mb/s

O2 v této souvislosti od 1. května navyšuje maximální propustné rychlosti odstupňované podle objemu datových tarifů. Maximální teoretické rychlosti stahování 110 Mbit/s tak bude možné dosáhnout pouze s nejvyššími XL tarify Mobilního internetu (pouze datová SIM karta) a Internetu v mobilu (datový balík přidružený ke klasickému hlasovému tarifu).

Na Moravě LTE od Nokie

Pro využití služeb sítě 4G LTE je vedle příslušného zařízení (smartphone, tablet, USB modem) potřeba nový typ SIM karty (tzv. USIM karta), která technologii podporuje. Zda zrovna vaše zařízení LTE podporuje a jaký typ karty používáte, to lze ověřit vyťukáním kódu *444*# a jeho odesláním jako běžného hovoru. Kartu si můžete nechat zdarma vyměnit na prodejnách O2, v případě firemních zákazníků výměnu zprostředkuje obchodní zástupce.

O2 už také vybralo dodavatele na stavbu 4G LTE sítí. Ve městech Praha a Brno, na která se nevztahuje dohoda o sdílení s T-Mobilem, pro operátora již staví sítě společnost Huawei. Území, které v rámci dohody o sdílení bude mít na starosti O2 (východní Čechy, Morava a Slezsko), bude pokrývat 4G technologie společnosti Nokia.

Témata článku: Huawei, Nokia, O2, LTE, Technologie

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pcwifi 6. 5. 2014 23:36:41
    a ted si vemte ten schok...pojedede skrz google maps nekam...na 4G super...
  • Lukáš Bondarčuk 6. 5. 2014 21:55:36
    K čemu mi je 90% pokrytí LTE, když si s iPhonem maximálně tak můžu...
  • tenteen 6. 5. 2014 13:48:39
    Pane redaktore, šikulové z HUAWEI pro O2 žádné vysílače nestaví. To bude...
Určitě si přečtěte

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Vodafone domácnostem zdvojnásobí FUP na 60 GB, ale má to háček

Vodafone domácnostem zdvojnásobí FUP na 60 GB, ale má to háček

** Nevídané, český operátor ohlásil, že navýší data o 30 GB ** Jde o mobilní připojení pro domácnost, nikoli hlasový tarif ** Přes léto zvojnásobí operátor data i stávajícím zákazníkům

14.  6.  2017 | Pospíšil Aleš | 47

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Datové jaro skončilo. Změny k lepšímu už nečekejte

Datové jaro skončilo. Změny k lepšímu už nečekejte

** Nové tarify O2 zakončily proces obměny ** Nic až tak zásadního se bohužel nestalo ** Další změny přijít mohou, ale boty bychom na to nevsadili

11.  6.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 38