S U:fonem na téma GSM a virtuální operátor (rozhovor)

Zelení mimozemšťané by rádi národní roaming s některým z GSM operátorů, v síti U:fona by se mohl urodit první tuzemský virtuál.
S U:fonem na téma GSM a virtuální operátor (rozhovor)

Tuzemský benjamínek U:fon chystá velké věci. Některé jeho záměry a vize směřují k rozšíření služeb pro koncové zákazníky, ale také k pronájmu vlastní sítě, čemuž se naši zbylí operátoři vyhýbají jako čert kříži. U:fon by chtěl rozvíjet především své datové služby a jak nám v rozhovoru potvrdil marketingový ředitel U:fona Lukáš Antoš, spojenectví s jinými subjekty se rozhodně nebrání, ale jak říká, alternativ je více.

Klepněte pro větší obrázek
Počet virtuálních operátorů u nás se rovná nule, svou infrastrukturu dává k dispozici jen U:fon

V současnosti se U:fon snaží docílit národního roamingu, který by současným zákazníkům umožnil využívat klasické GSM telefony pro volání s mimozemským sympaťákem. V U:fonově síti se rovněž možná narodí první tuzemský virtuální operátor, pravděpodobně půjde do začátku především o datové služby. Partnerem by mohl být například některý z alternativních fixních operátorů (Volný, GTS Novera), kteří nabízí širokopásmové připojení pro domácnosti a firmy. Ti by tak mohli svým zákazníkům nabídnout v balíčku pevné i mobilní připojení přes U:fonovu síť CDMA.

Pokud se podaří domluvit mezinárodní roaming, chystá U:fon duální GSM/CDMA telefony, které prý budou atraktivnější než ty ze současného portfolia. A pokud to nepůjde po dobrém, chce se operátor obrátit na Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jinak U:fon má od srpna nového šéfa, pozici CEO po Peteru Hallovi přebral Tomáš Budník. A jakým směrem se bude pod jeho taktovkou ubírat U:fon dále? Informace z první ruky nám zprostředkoval opět Lukáš Antoš, marketingový ředitel operátora:

Co chystáte nového? Tiskem proběhly informace o tom, že plánujete nabídnout infrastrukturu k pronájmu a vytvořit tak u nás prvního virtuálního operátora.

  • Operujete se správnými informacemi. Máme konkrétní signály, že existuje reálný apetit pro MVNO operátorovi. Jsme komerčně zaměřený business a pokud se v podmínkách potkáme s případným zájemcem, není pro nás problém takový model spustit v horizontu několika málo měsíců. S několika potenciálními partnery již jednáme.

Řekněte nám více o tom pronájmu infrastruktury. Jak si to představujete v praxi, šlo by o data nebo i o hlas? Kdo by byli vaši noví zákazníci? Evidujete už něčí zájem o pronájem datových služeb?

  • Jsme zcela otevření oběma variantám, jak pro hlasové tak datové služby. V konceptu MVNO slouží Mobilkom jako čistý pronajímatel infrastruktury, zákazníka vlastní nový subjekt skrz celý jeho životní cyklus. O konkrétních zájemcích o pronájem infrastruktury se zatím nemůžeme vyjadřovat.

Závisí nabídka na domluvě s našimi GSM operátory o národním roamingu? Jak postupují jednání?

  • Domluva s GSM operátory není nutným předpokladem, ale určitě by napomohla vstupu dalších hráčů a přispěla tak ke zvýšené konkurenci na českém trhu. Podtrženo sečteno, vítězem by se stal koncový zákazník. Jednání jsou o národním roamingu jsou nyní na začátku, ze zahraniční (konkrétně ze Slovenska) ale víme, že se dohodnout lze.

V jakém časovém horizontu vidíte projekt jako reálně uskutečnitelný?

  • Je to projekt v řádech měsíců, jednání o národním roamingu ale budou pravděpodobně komplikovaná, současní GSM operátoři historicky nebyli pronájmu své infrastruktury příliš nakloněni.
Diskuze (20) | Nokia Twist: nejoriginálnější mobil roku konečně i na videu

Témata článku: Operátoři, U:fon, Virtuální operátor, Operátor, Vir, GSM, Domluva

Určitě si přečtěte

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

** Jména U:fon a Air Telecom spadnou do propadliště dějin ** Nástupnický Nordic Telecom chce začít s LTE jako virtuální operátor ** Postupně přidá vlastní LTE a chce se stát čtvrtým velkým operátorem

15.  2.  2017 | Kůžel Filip | 13

Už žádné „skrýše“ ve smlouvách, rozhodnul ČTÚ

Už žádné „skrýše“ ve smlouvách, rozhodnul ČTÚ

Air Telecom vyfasoval nedávno pokutu dva miliony. Teď smlouvy tohoto operátora regulátor vyhodnotil jako neplatné. Verdikt ale platí obecně.

16.  11.  2015 | Pospíšil Aleš | 27