SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Více než na polovinu klesnou od letošního července ceny za SMS posílané ze zemí EU. Zlevňovat budou i data a hovory v roamingu.
SMS ze zahraničí zlevní od prázdnin na 3 Kč

Cena za textovou zprávu zasílanou ze zahraničí v rámci EU nepřekročí od 1. července letošního roku 0,11 eur (3 Kč) místo současných 0,28 eur (7,50 Kč). Pryč jsou také doby, kdy jste se v roamingové zóně museli kvůli vysokému vyúčtování obávat stažení přílohy e-mailu nebo surfování po internetu. Evropský parlament dnes na svém zasedání ve Štrasburku podpořil nová pravidla EU pro roamingové SMS a datové služby navržené v září 2008 Evropskou komisí (čtěte Operátoři okrádají lidi, regulace pokračuje).

Evropský parlament rovněž schválil další snížení cen za roamingové volání do jiných zemí EU. Do července 2011 klesne současná nejvyšší cena za volání z mobilního telefonu v zahraničí z 0,46 eur (12,50 Kč) na 0,35 eur (9,50 Kč) za minutu a za roamingový hovor přijatý v zahraničí z dnešních 0,22 eur (6 Kč) na 0,11 eur (3 Kč) za minutu. Dále se bude požadovat, aby mobilní operátoři nejpozději od 31. vteřiny účtovali roamingové hovory po sekundách, čímž se ukončí současné praktiky, podle kterých platí zákazníci až o 20 % více, než ve skutečnosti provolají. Celkově se očekává, že evropští zákazníci ušetří na účtech za používání mobilního telefonu v zahraničí v rámci EU až 60 % nákladů.

Do dvou let 1 MB dat za 13,50 Kč

Zlevnění SMS zpráv a datových přenosů ze zahraničí bude mít podle předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa za následek ještě silnější růst mobilních a datových služeb na území EU. Komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová vnímá hlasování europarlamentu jako přítrž odírání zákazníků operátory.

Vedle snížení sazeb za SMS je cílem nových roamingových pravidel EU je také výrazně snížit poplatky za datový roaming zavedením velkoobchodního limitu za stažený megabyte ve výši 1 eura ve srovnání se současnou průměrnou velkoobchodní cenou 1,68 eura za megabyte. Velkoobchodní limit se v roce 2010 sníží dále na 0,80 eur a v roce 2011 na 0,50 eur.

Letošní dovolená s mobilem levněji

EU chce chránit před „šoky z vyúčtování“. Zákazníci budou mít možnost zvolit omezující mechanismus v okamžiku, kdy účet dosáhne výše 50 eur (pokud ovšem nezvolí vyšší limit). Operátoři musí tato transparentní opatření provést do března 2010. Zabrání se tak podobným případům astronomických vyúčtování, kdy jeden německý zákazník, který si stahoval televizní program při pobytu ve Francii, obdržel účet na 46 tisíc eur.

Po dnešním hlasování europarlamentu budou od 1. července 2009 nová roamingová pravidla EU přímo použitelná ve všech 27 členských státech EU. Tato roamingová pravidla, která doplňují první nařízení EU o hlasovém roamingu přijaté v roce 2007, budou platit do léta 2012. Telekomunikační trh EU má v současnosti přibližně 500 milionů uživatelů pevné a mobilní telefonní sítě, širokopásmového internetu a mobilních datových služeb.

Témata článku: Operátoři, SMS, Nejvyšší cena, Roamingový hovor, Zahraničí

Určitě si přečtěte

Platby Android Pay už fungují i v Česku. Zkuste si to sami, tady je návod

Platby Android Pay už fungují i v Česku. Zkuste si to sami, tady je návod

14.  11.  2017 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 68

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

** ČTÚ naznal, že na trhu je něco shnilého, síťoví operátoři ale nesouhlasí ** Naopak virtuálové tvrdí, že stav je ještě mnohem horší ** Pozadí telco byznysu v ČR není tak líbivé, jako reklamy v televizi

14.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 25

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

22.  10.  2017 | Michlovský Jakub | 108

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

** Výběr nejlepších a nejvýhodnějších komponent ** Podrobný fotonávod pro sestavení počítače ** Hledání chyb, ladění a přetaktování

18.  10.  2017 | časopis Computer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

** 17 bluetooth sluchátek v přímém souboji ** Potiskli jsme stovky stran v testu tankových tiskáren ** 23 služeb Googlu, které pravděpodobně neznáte

11.  10.  2017 | časopis Computer | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Jak dobít kredit někomu jinému

Jak dobít kredit někomu jinému

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 4