Solární nabíječky MaxiMin: Připojte to ke slunci [test]

Vyzkoušeli jsme solární nabíječky různých koncepcí. Jedna zvládne nabít mobil za dvě hodiny, druhá uvnitř skrývá chytré překvapení.

Vítejte v dalším kole boje proti nenasytným smartphonům. Tentokrát si na pomoc vezmeme slunce a dvě nabíječky různé koncepce. Jedna posílá sluneční šťávu přímo do mobilu, druhá na to má prostředníka.

Slunce jako elektrická zásuvka

Foldy 7 je čistokrevná solární nabíječka, má čtyři rozměrné panely uložené v látkovém pouzdře. V transportním režimu měří 19 × 12 × 2,5cm a váží asi 300 gramů. Panely jsou chráněné dostatečně na to, abyste nabíječku beze strachu hodili na dno batohu. Pro nabíjení se Foldy 7 rozbalí do délky téměř půl metru. Výrobce uvádí, že je zařízení vodě odolné a nevadí mu, když zmokne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foldy 7: Lesní kamufláž, suchý zip a oka na přivázání. Tohle by se mohlo líbit trampům 21. století
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na výstupu je klasické USB. K nabíječce sice dostanete sadu různých nabíjecích konektorů, ale stejně dobře můžete použít USB kabel, který jste dostali k telefonu.

Nejdůležitější otázka zní: „Za jak dlouho mi to nabije mobil?“ Odpověď už tak jasná není – záleží na roční a denní době, na množství oblačnosti, nesmí vám stínit stromy. Ani pak ale není vyhráno, abyste dosáhli nejvyšší účinnosti, musí sluneční paprsky mířit kolmo na panely. Za ideálních podmínek nabijete běžný smartphone (testováno s HTC Sensation a 1 520 mAh baterií) za dvě hodiny. Když bude nabíječka viset na zadní straně batohu a alespoň přibližně bude mířit na slunce, máte dobito za tři hodiny. To jsou hodnoty, se kterými se dá žít. Tak bychom mohli z „laboratorních podmínek“ slevovat a slevovat, až se dostaneme ke stavu, kdy mobil sice indikuje nabíjení, ale proud je tak malý, že nestačí ani na provoz mobilu a baterie se vybíjí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mírně zamračeno a nabíječka ledabyle pohozená ve vodorovné poloze? Dobu plného nabití odhaduji na tři hodiny.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jasná obloha, brzké odpoledne, letní slunce a snaha o natočení ke slunci. Tady bude hotovo za dvě hodiny.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdyby vám byla Foldy 7 málo, v nabídce jsou větší a větší typy. Třeba Foldy 36 zvládne živit i notebook.

Solár s meziskladem

Při pohledu na druhou testovanou nabíječku už asi začínáte nabíjecí časy uvedené výše u čtyřpanelového modelu násobit čtyřmi, ale ještě zadržte. Tohle zařízení má totiž tajný trumf v rukávu a hodně prozradí jeho označení. Snad ani nemá vlastní jméno, ale v e-shopu mu říkají „Solární nabíječka s interní baterií 2500mAh“. Ano, tohle je vlastně externí akumulátor, do kterého dostanete energii buď kabelem ze sítě, nebo skrze solární panel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístroj má rozměry 100 × 75 × 15mm

Plocha kolektoru je menší a výkon logicky nebude takový jako u Foldy 7, ale když pozměníte způsob použití, také udrží váš smartphone na živu. Dokonce i prodejce uvádí, že zařízení není určeno na přímé nabíjení mobilu ze slunce. Akumulátor může sbírat energii po troškách dlouhé hodiny a večer si mobil velmi slušnou rychlostí dobijete z akumulátoru. Kapacita 2500mAh postačí na každý dnešní smartphone i když započítáme ztráty spojené s přeléváním energie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také zde je k dispozici sada konektorů pro nabíjení, také zde se obejdete bez nich. Složitější vnitřnosti jsou znát i na počtu prvků na těle nabíječky. Je zde indikace stavu nabití akumulátoru, konektor pro vstup a výstup, a také vypínač.
Diskuze (11) Další článek: Samsungy se zúčastnily zahajovacího ceremoniálu na OH

Témata článku: , HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, Solar, Maximum, Nejdůležitější otázka, Suchý zip, Letní slunce, Mezisklad, Dnešní smartphone, SOL, Elektrická zásuvka, Test, Solár, Nabíjecí čas