Stát nechce dál platit odposlechy, operátoři nesouhlasí

Ministerstvo vnitra už nechce operátorům platit za tzv. policejní odposlechy. Pokud službu nebudou chtít poskytovat zdarma, hrozí jim prý až odebrání licence.
Stát nechce dál platit odposlechy, operátoři nesouhlasí

Mobilní operátoři jsou zneklidněni plánem ministerstva vnitra, které jim už nechce platit za pořizování policejních odposlechů. Pravděpodobně bychom se zrušení plateb, které by mohlo proběhnout formou změny zákona, bránili, řekla agentuře Mediafax Alžběta Weinfurtová ze společnosti Vodafone.

Zákon o elektronických komunikacích platí od roku 2005, operátoři jsou v celé Evropské unii povinni poskytovat a uchovávat záznamy hovorů, služba je financována v každém členském státě jiným způsobem. V Česku tuto službu operátorům plně hradí stát. Ministr vnitra Radek John (VV) ale v rámci úspor chce zákon změnit, 160 milionů korun za odposlechy jednotlivým operátorům už platit nechce. "Telekomunikační firmy budou muset tento servis zahrnout do takzvané veřejné služby, kterou mají operátoři poskytovat v rámci přidělené licence," vyjádřil se John.

To se ale nelíbí operátorům. "S návrhem pana ministra nemůžeme v žádném případě souhlasit. Náhrady za tuto činnost zahrnující mimo jiné odposlechy, poskytování dat o telekomunikačním provozu nebo vyřizování dotazů dosahují ročně částky v řádech milionů korun a pokrývají pouze náklady," sdělil Jiří Janeček, mluvčí společnosti T-Mobile.

"Pokud by došlo v souvislosti s realizací takzvaných odposlechů mobilních telefonů pro ministerstvo vnitra k legislativní změně, budeme se situací aktuálně zabývat," doplnil Martin Žabka ze společnosti Telefónica O2.

Mohou přijít o licenci

Zdroj agentury Mediafax, seznámený se systémem policejních odposlechů, ale tvrdí, že ministerstvo bude nekompromisní. Operátoři podle něj budou muset změnit své postoje, jinak mohou přijít o licenci. "Stát jim na svém území přece povolil velmi úspěšně podnikat. Odnětí licence by vlastně taky potom nebyl velký problém," řekl zdroj agentury Mediafax.

Výpisy s odposlechy od mobilních operátorů získává vedle ministerstva vnitra a jemu podřízené policie také ministerstvo obrany a ministerstvo financí. Ani jedno z nich ale o žádných úsporách na službě nehovoří. "Jsou chytří a taky vědí proč. Především tento možný problém netroubí do světa - armáda o své tajné uši přijít nesmí a finance z mnoha důvodů taky ne," řekl důvěryhodný zdroj.

Případné úspory a tahanice mezi vnitrem a operátory tak mohou zkomplikovat práci hlavně policistům. "Hlavní slovo bude mít justice, která s povoleními k odposlechům rozhodně plýtvat nebude. Policie do této chvíle službu poměrně hojně využívá," vysvětloval dobře informovaný zdroj.

Úniky prý nehrozí

Podle něj je také možné, že úspory ministerstva a zrušení plateb operátorům otevřou dveře soukromým detektivním agenturám, které by se mohly dostat k většímu množství informací než policie. "Konkrétně žádného operátora neuvedu, ale mám důvod se domnívat, že detektivní agentury na příslušných pracovištích operátora mají své lidi," řekl zdroj Mediafaxu.

To však operátoři důrazně odmítají a tvrdí, že únik informací není možný. "Žádný ze zaměstnanců nemá přístup k obsahu hovorů, které jsou odposlouchávány, ten je předáván přímo Policii ČR. Celý systém poskytování odposlechů spravuje ve společnosti pouze velmi úzký okruh pracovníků, kteří prošli bezpečnostní prověrkou. Kromě toho je celý systém technologicky a organizačně velmi silně zabezpečený proti zneužití," vysvětlila Alžběta Weinfurtová, mluvčí Vodafone.

"Obsah hovoru vůbec nemáme k dispozici, ten je dostupný pouze Policii ČR. Stav, o který se zajímáte, nemůže vůbec nastat," podotkl Jiří Janeček z T-Mobile. "Všichni zaměstnanci pracující s údaji o telekomunikačním obsahu mají bezpečnostní prověrku stupně Přísně tajné, veškerá data jsou několikanásobně zabezpečena a nonstop monitorována bezpečnostními systémy," dodal Martin Žabka ze společnosti Telefónica 02.

Policie spolu s operátory řeší i problém přístupu k hovorům uskutečněným přes kódované telefony. Telekomunikační společnosti potvrzují, že dekódování neovládají. "S tím má policie dosud nepříjemný problém. Dekódovací klíče například požadovala u svých zahraničních kolegů, leč neúspěšně. Pak si takové "kriminální hvězdy" jako je Tomáš Pitr, Radovan Krejčíř a další jiní mohli povídat nejen o počasí. Ve výpisu odposlechů pak operátoři policii poskytly pouze hromadu klikyháků," líčil důvěryhodný zdroj. Kódované telefonní přístroje v ČR nabízela například francouzská firma Sagem nebo kanadský prodejce přístrojů BlackBerry.

Témata článku: Operátoři, Bezpečnost

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ViR 15. 9. 2010 13:38:28
    Pan ministr možná myslel univerzální službu, ale patrně v podobě, v jaké...
  • H. 15. 9. 2010 7:58:41
    Sám pracuji u operátora a ty náklady mohou dělat skutečně HODNĚ - jenom...
  • Jirka56 14. 9. 2010 21:10:58
    pardon, myslím rychleji než čtu. Pan ministr řekl, veřejné služby. V tom...
Určitě si přečtěte

Pozor, co říkáte! Volaný vás slyší, i když hovor teprve vyzvání

Pozor, co říkáte! Volaný vás slyší, i když hovor teprve vyzvání

** Chyba v českých sítích. Volaný vás slyší, i když hovor ještě nepřijal ** Objevuje se při volání z pevné linky na staré Nokie ** Anomálii řeší ČTÚ a zatím nikdo neví, co s ní

8.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 41

Nebezpečný wiper v týdnu ničil počítače po celém světě

Nebezpečný wiper v týdnu ničil počítače po celém světě

** Tvářil se jako ransomware ** Ale ve skutečnosti jen ničil bez šance na nápravu ** Svět v týdnu zasáhla další vlna malwaru

2.  7.  2017 | Holčík Tomáš, Čížek Jakub

Podívejte se, jak jednoduše jsme obešli čtečku otisků i zabezpečení Androidu

Podívejte se, jak jednoduše jsme obešli čtečku otisků i zabezpečení Androidu

** Zaútočili jsme na Android a během 10 minut jsme jej ovládli ** Nečekejte triky filmových hackerů, tohle zvládne kde kdo ** Jediným pozitivem je, že se útočník nedostane k uloženým datům

15.  6.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 77

Jak najít ztracený telefon

Jak najít ztracený telefon

1.  6.  2017 | Kůžel Filip | 41

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

** Česku se spíše vyhnul ** Ve světě ale napáchal velké škody ** Nejlepší obranou je přitom přirozená ostražitost na webu

20.  5.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 7


komerční sdělení

Komerční sdělení