Stručně a jasně. Operátoři ruší roaming, co to pro vás znamená

 • Letos se poprvé nemusíte bát použít mobil na dovolené
 • Tedy pokud vycestujete do EU
 • Mimo EU jsou ceny stále vysoké a ukážeme vám roamingový paradox
Stručně a jasně. Operátoři ruší roaming, co to pro vás znamená

T-Mobile a Vodafone „zrušili roaming“ v neděli 11. června 2017, O2 se přidá ve čtvrtek 15. června. Operátoři se přizpůsobují regulaci, která si klade za cíl odstranit příplatky za čerpání služeb (volání, SMS a mobilní internet) v zahraničí, tzv. roaming. Čeští operátoři k 28 zemím EU přidávají Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Na pozoru se mějte před Švýcarskem, které je součástí schengenského prostoru, ale není v EU, takže si při přejezdu hranic nemusíte vůbec všimnout, že jste opustili EU

Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku, nemusíte se bát telefonovat, psát SMS, ani se připojit na internet. Za volání a SMS zaplatíte dle svého domácího tarifu, jako byste volali v ČR do cizí sítě. Nepřiplácí se ani za data, ta můžete čerpat, popřípadě dokupovat za stejné ceny, jako platíte doma. 

 

Roamingový paradox: Volání do zahraničí není roaming. Bez příplatku je volání z EU domů, nebo z EU jinam do EU. Z ČR do EU se však stále volá za draho.

 

Z chorvatské pláže můžete zavolat nejen domů do ČR, nebo na chorvatské číslo, ale třeba i na české či slovenské číslo, které se nachází pro změnu ve Španělsku. Například s neomezeným tarifem voláte takto zdarma, jelikož volání do cizích sítí máte v ČR zahrnuto v ceně paušálního poplatku.

 

Spíše než o „rušení roamingu“ mluvme o používání mobilu „jako doma“. Roaming stále platí, ale běžný uživatel, by jej neměl pocítit.

 

Pozor si dávejte, pokud máte nižší tarif či předplacenou kartu. Zde bývají benefitem volné minuty do vlastní sítě. Ty v zahraničí čerpat nemůžete a zaplatíte právě jako byste volali v ČR do cizí české sítě.

Mimo EU číhá penězožrout

Úplně jiná je situace mimo zónu EU, takže pokud se chystáte třeba do Egypta, Tunisu, nebo ještě dál, vězte, že za exotiku se krutě připlácí. Vždy je třeba zkoumat, do jaké zóny řadí váš operátor tu či onu zemi a kolik si tam účtuje. Ideálně ještě před odjezdem. Platí zhruba následující: neunijní evropské země jsou zóna druhá, zbytek světa třetí. Čím dále jste od domova, tím vyšší ceny.

Například: s T-Mobilem si z Egypta zavoláte domů za 35 Kč/min., příchozí minuta stojí 18 korun, SMS desetikorunu. 1 MB dat vyjde na 75 Kč. Tunisko, to už je jiná káva: odchozí volání za 69 Kč minuta, příchozí za 49 Kč, SMS za patnáct a za 1 MB si operátor účtuje 360 Kč.

 

Nechte si zavolat a hovor přijměte, je to výrazně levnější, než kdybyste volali přímo. Protistranu v ČR stačí prozvonit, to nic nestojí ani ze zahraničí.

 

Zákazníci Vodafonu si mohou aktivovat balíček Roaming na den. Platí i mimo EU a umožní čerpat volání, SMS a 100 MB dat z domácího tarifu. Balíček stojí dvě stovky a lze ho využívat 24 hodin od aktivace.

 • Pro ilustraci...
 • 1 fotka z mobilu má cca od 1 do 6 MB
 • 5minutové video z YouTube má kolem 50 MB

Co se týče mobilního internetu mimo EU, platí zlaté pravidlo: aktivujte si balíček. Díky němu srazíte cenu za 1 MB klidně na 3,33 Kč (to konkrétně s balíčkem O2 Top Svět, který nabídne 150 MB za 499 Kč v 18 světových destinacích). Na týdenní dovolenou by to spořivým mohlo stačit. Pokud ne, můžete si balíček aktivovat opakovaně.

Nechcete riskovat?

Jestli se v zahraničí (mimo EU) obejdete bez dat, radši je rovnou v telefonu vypněte. Umí to iPhone i Android. V nastavení (nebo notifikačním centru) hledejte položku Mobilní data.

Máte-li O2, dobře si prověřte, jaký máte aktivovaný roamingový tarif. Operátor má dva, ale Volání bez hranic se vyplatí hlavně mimo EU. Ten má sice nízké minutové sazby, ale vysoké spojovací poplatky. Pokud trávíte dovolenou v EU, zvolte tarif Svět basic, jinak byste se připravili o výhody plynoucí z evropské regulace. K oběma tarifům O2 nabízí chytré cestovní pojištění, které se aktivuje samo, jakmile překročíte hranice (zaplatíte ho pak ve vyúčtování).

 

Jsou na vás ceny roamingu mimo EU vysoké, nebo datové limity malé? Kupte si místní SIM kartu, úspora bude zásadní.

 

Ceny roamingových služeb mimo EU jsou stále velmi vysoké, šok z vyúčtování vás ale po návratu z dovolené nečeká. Operátoři totiž automaticky aplikují limity, které vás ochrání. O2 má strop nastavený na 1 600 Kč, T-Mobile 1 450 a Vodafone 1 300 Kč. Pokud si limit sami nezrušíte, nebo neupravíte, víc utratit nemůžete.

EU ruší roaming a operátoři kličkují v pravidlech:

Témata článku: Operátoři, Roaming, Konec roamingu, Evropská unie, Regulace, Volný trh, Evropská komise, Telekomunikace

34 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jiří Drunčík 20. 6. 2017 6:07:33
  Nevim kde jste vzali že fotka z mobilu ma 1 az 6 mb... Moje fotky z xperie...
 • Jirka1or 15. 6. 2017 9:54:09
  EU ruší roaming a operátoři kličkují v...
 • Majk 14. 6. 2017 21:39:35
  Cenu za MB srazíte klidně na 3,33 Kč (tj. cca 3300 Kč za 35 minut fullHD...
Určitě si přečtěte

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

** Vectone mobile, Odorik a Laudatio chtěli účtovat příplatky v roamingu ** ČTÚ shledal žádosti o příplatek za roaming jako nedůvodné ** Jde o první žádosti tuzemských virtuálů, určitě ne o poslední...

Včera | Pospíšil Aleš | 21

ČTÚ si dláždí cestu k regulaci. Podmínky pro virtuální operátory jsou pokřivené

ČTÚ si dláždí cestu k regulaci. Podmínky pro virtuální operátory jsou pokřivené

** Virtuálům u nás pšenka nekvete, ČTÚ analyzoval trh a říká proč ** Síťoví operátoři drží virtuály na uzdě, ti sotva přežívají ** V budoucnu by se to mohlo změnit vlivem regulace, ale cesta je dlouhá

17.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 54

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

Senát posvětil „bič na operátory“. Uspíší novela příchod nového hráče?

Senát posvětil „bič na operátory“. Uspíší novela příchod nového hráče?

** Novela Zákona o elektronických komunikacích prošla horní komorou Parlamentu ** Senátoři ji schválili bez pozměňovacích návrhů ** Díky tomu se dříve otevřou dveře pro případného nového operátora

22.  7.  2017 | Holčík Tomáš, Láska Jan | 36

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení