Šváb-kyborg, kterého lze bezdrátově ovládat

Nový level technologie? Týrání? Tomuhle švábovi vědci nacpali do mozku elektrody a teď mu na dálku diktují směr. Techniku si na zádech nosí sám.

Inženýři a entomologové z Texas A&M University vytvořili něco, co by s přimhouřením obou očí šlo považovat za jednoho z prvních kyborgů na světě: podařilo se jim totiž zajistit, aby obyčejný živý šváb pomocí drobného zařízení poslouchal jejich příkazy. Zatím jen ty, které se týkaly směru chůze švába a jen se šedesátiprocentní úspěšností, ale i tak se dá hovořit o výrazném úspěchu, vyslání „příkazu“ o změně směru totiž lze i několikrát opakovat, dokud hmyz neposlechne.

Klepněte pro větší obrázek 
Živý šváb na dálkové ovládání (Autor: Texas A&M University, via The Royal Society Publishing)

Vědci pro šváby vytvořili malé batůžky obsahující bezdrátové přijímací zařízení, mikročip, baterii a malé elektrody, jejichž výběžky implantovali do švábova těla. Pomocí nich tak byli schopni stimulovat švábův nervový systém: jednoduše jej byli schopni ovládat jako koně, ovšem pomocí slabých výbojů elektrického proudu, a to buď do pravé či levé části těla, podle toho, kam měl brouk zamířit.

Tento výzkum je podle autorů studie, kterou zveřejnil časopis Journal of the Royal Society Interface, důležitý pro pochopení spolupráce nervového systému živočichů a elektronických součástek. Ve výsledku by pak mohli takto upravení švábi nosit mikročidla a kamery do oblastí, kam se člověk nemůže dostat.

Vzhledem k odolnosti švába je v tomto ohledu nejčastěji zmiňována možnost nechat jej proplížit se třeba až k jadernému reaktoru a zjistit v případě havárie stav jeho poškození. Jako další varianta jsou pak v úvaze „průzkumné“ myši, které by mohly po zemětřeseních či zřícení budov prolézat trosky a hledat zraněné lidi. Tým se nyní snaží zjistit, zda by švába šlo elektrodami ovládat, aniž by mu je do těla museli implanovat, případně zda nehrozí, že by si na elektrické šoky vytvořil odolnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jak se zapojuje šváb?  (Autor: Texas A&M University, via The Royal Society Publishing)

Portál Phys.org v tomto kontextu upozornil ještě na jednu věc – etický kodex. Je v pořádku vyrábět takovéto kyborgy? Začíná to šváby a myškami, ale co když to skončí u psů, koček nebo dokonce opic?

Klepněte pro větší obrázek
Ať už je to ovšem jakkoliv, každý, kdo viděl seriál stanice Netflix Orange Is the New Black, si jistojistě vybaví i zábavnou scénu o tom, jak si trestankyně cvičí šváby, aby jim donášeli cigarety až na samotku.

Témata článku: Technologie, Kuriozita, Koncepty, Hmyz, Drobné zařízení, Elektroda

Určitě si přečtěte

Fotosouboj generací: Nokia 8 vs. Nokia Lumia 1020. Která fotí lépe?

Fotosouboj generací: Nokia 8 vs. Nokia Lumia 1020. Která fotí lépe?

** Nová Nokia opět navazuje spolupráci s výrobcem fotooptiky Zeiss ** Noklia 8 vsadila na dvojici 13 Mpx snímačů ** Stejné rozlišení má i čelní kamerka

21.  11.  2017 | Měchura Milan | 18

To nevymyslíš. Kvůli vyprodanému iPhonu X přivolali policii, ta doporučila Android

To nevymyslíš. Kvůli vyprodanému iPhonu X přivolali policii, ta doporučila Android

** Hledáte nejabsurdnější příběh roku? ** Tohle bude vážný kandidát! ** Zájemci se neprali za nový gadget, ale o zisk.

16.  11.  2017 | Kůžel Filip | 39

Slo-mo v mobilu? Tisíc snímků za sekundu je jen začátek, čekají nás fantastické věci

Slo-mo v mobilu? Tisíc snímků za sekundu je jen začátek, čekají nás fantastické věci

** Zpomalený záběr je funkce, která naráží na hranice hardwaru. ** Současný top mobil umí 960 fps, ale jen na 0,2 sekundy. Proč? ** Profi technologie jsou o světelné roky dál. Zmíníme ty nejzajímavější.

12.  11.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip | 11