Symbian jako open source končí, patří už jen Nokii

Symbian se vrací do pozice, ve které byl před dvěma lety, starat se o něj bude výhradně Nokia. Kvůli nezájmu ostatních výrobců zaniká Symbian Foundation.
Symbian jako open source končí, patří už jen Nokii

Odklon velkých výrobců mobilů od operačního systému Symbian vyústil v ukončení dosavadní činnosti Symbian Foundation, která poslední dva roky platformu zastřešovala. Jediným provozovatelem systému pro chytré telefony s největším podílem na trhu smartphonů zůstane Nokia, přebírá proto vývoj Symbianu pod svá křídla. Nadace bude nadále existovat pouze formálně pro zachování přístupu k licenci, zbylé činnosti zajistí Nokia. Organizace to uvedla na svých internetových stránkách.

Sony Ericsson, Samsung a někteří další výrobci oznámili už dříve, že před Symbianem dají do budoucna přednost progresivnějším platformám pro chytré telefony, zejména Androidu a čerstvým Windows Phone 7. Nokia ujistila své zákazníky a obchodní partnery, že Symbianu zůstane věrná i nadále. “Budoucnost Symbianu jako platformy nezávisí na existenci nadace. Změny oznámené nadací nesouvisí ani se současným nebo připravovaným portfoliem telefonů Nokia. Naše rodina smartphonů se Symbianem^3 se rozrůstá, vedle vlajkové lodi N8 budou do konce roku distribuovány také modely Nokia C7, C6-01 a E7. Nokia očekává více než 50 milionů prodaných telefonů se Symbianem^3,” uvedla Jo Harlow, senior viceprezidentka sekce smartphonů Nokia.

Symbian v jiných mobilech než Nokia?

V důsledku upadajícího zájmu o Symbian vedení Symbian Foundation shledalo, že činnost nadace fungující prakticky ve prospěch jediného výrobce nemá smysl a rozhodlo o rozpuštění organizace jako takové. Nadace bude existovat pouze jako zprostředkovatel licence, kterou je Nokia připravena poskytovat zájemcům pomocí alternativního modelu. Zčásti by mohlo jít o open source, za některé činnosti, například vývoj, si ale Nokia pravděpodobně nechá zaplatit.

V praxi rozpuštění Symbian Foundation znamená výrazné snížení počtu zaměstnanců a převedení činnosti do roviny dohledu nad licencí. Vedení nadace bude spolupracovat s Nokií na transformaci tak, aby co nejméně zasáhla do rozvoje dalších verzí systému. Konečného stavu přeměny chce nadace dosáhnout v dubnu příštího roku. Nadace Symbian Foundation původně vznikla v roce 2008, když Nokia coby stoprocentní vlastník Symbian OS poskytla licence jako open source ostatním mobilním subjektům. Vedle Nokie symbianovou platformu do některých svých modelů v minulosti využily značky Sony Ericsson, Samsung, LG, Fujitsu, Sharp a další.

Diskuze (102) Další článek: Samsung Continuum: Galaxy S a dva Super AMOLEDy

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Nokia C7, Open source

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

16.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 20