T-Labs: hrajeme si pro budoucnost (reportáž)

Reportáž z Deutsche Telekom Laboratories, kde studenti zkoumají možnosti techniky, potřeby člověka a vytváří koncepty, se kterými se setkáme v budoucnosti.

Deutsche Telekom Laboratories (zkráceně T-Labs) byly založeny relativně nedávno, v roce 2005. Své hlavní sídlo mají v Berlíně, přímo v kampusu berlínské technické univerzity (Technische Universität Berlin), se kterou navíc velmi úzce spolupracuje. Další pobočky byste pak našli v Los Alamos v americkém Sillicon Valley či v Beer Sheva v Izraeli. Německá část laboratoří zaměstnává přibližně 360 výzkumných pracovníků, z čehož polovina patří Deutsche Telekomu, druhá polovina jsou vyučující a studenti univerzity.

Klepněte pro větší obrázek
Budova T-Labs na berlínském Ernst-Reuter-Platz (street view)

Taková spolupráce má samozřejmě řadu výhod. Deutsche Telekom může čerpat z obrovské studnice akademické půdy, využívat špičkové vědce i kreativní studenty, vybírat si z široké nabídky ty nejlepší. Výzkumníci z univerzity se zase dostanou ke špičkovým technologiím, získají data z reálného provozu, možnost otestovat své nápady ve skutečných podmínkách a v neposlední řadě jistě také finanční podporu. Studenti se navíc ve svých diplomových pracích mohou věnovat něčemu, co má skutečně praktický význam.

Cílem laboratoří ale není vyvíjet nové služby, které by šly rovnou do ceníků operátora a mobilních telefonů zákazníků. T-Labs má naopak dělat výzkum, který se sice právě teď zdá být praktickému využití na hony vzdálený, přitom lze ale předpokládat, že se dříve či později setká s úspěchem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Robot s izolepou připevněnou webkamerou, směr se doladí klacíkem, nebo kusem zmačkané lepenky. Když přijde nápad, k jeho realizaci se používají ty nejpřímější cesty. I to jsou T-Labs.

Všechny karty v mobilu

Jedním z projektů, kterým se v T-Labs intenzivně zabývají, je peněženka v mobilu. Předpokladem pro její používání je vlastnictví mobilu s podporou NFC (Near Field Communication) a dále pak speciální SIM karty, která v sobě obsahuje prostor pro uložení speciálních dat. Právě do tohoto prostoru plánuje T-Mobile uložit informace o všemožných kartách, počínaje samozřejmě vašimi platebními kartami, přes nejrůznější průkazky do knihoven nebo karet zajišťujících vstup do kanceláře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karty uložené v mobilu mají i shodnou grafickou podobu, to pro snazší orientaci

Jakmile přiložíte mobil ke čtečce NFC signálu, nabídne vám na obrazovce, kterou z mnoha uložených karet chcete použít. Dále proběhne komunikace mezi čtečkou (a samozřejmě systémem, který se za ní ukrývá), vaším mobilem a zvolenou virtuální kartou, která je uložena na vaší SIM kartě. Výsledkem je zaplacení zvolené částky, umožnění přístupu do budovy a podobně. Vše samozřejmě může (ale také nemusí) být podmíněno případným zadáním PINu či schválením dané operace na displeji vašeho mobilu.

Ve výsledku tak s sebou nemusíte vůbec nosit peněženku. Všechny platby zajistíte mobilem, všechny průkazky, tramvajenky či vstupní karty si ponesete s sebou. Pokud telefon někde ztratíte nebo vám ho ukradnou, můžete samozřejmě všechny karty jedním telefonátem zablokovat. Kvůli placení mobilem ale nemusíte nikam chodit. V T-Labs předpokládají, že domácí počítače budou brzy vybaveny NFC čtečkou, případně ji k nim připojíte formou externího zařízení. Snadno tak zaplatíte z pohodlí domova, například nákup v internetovém obchodě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtečka je jednoduché (a potenciálně levné) zařízení, které se k počítači připojí přes USB. Brzy ji možná budete mít i doma, při nákupu na e-shopu už nebude nutné vyplňovat snadno zneužitelná čísla, použijete NFC. 

Kde vázne praktické nasazení? T-Mobile mám vyvinuty všechny potřebné aplikace. Trochu se obává nedostatku NFC přístrojů; výrobci tuto technologii zatím příliš nepodporují. Dále je potřeba domluvit se s vydavateli karet (banky v případě platebních karet, dopravní podniky v případě tramvajenek apod.) na způsobu spolupráce. Vydavatelé musí vybavit příslušná místa (turnikety v metru, platební terminály u obchodníků) čtečkami NFC, musí nabídnout svým zákazníkům virtuální kartu a musí za to samozřejmě nějakým způsobem zaplatit. Zatím není vyřešeno, zda bude platba probíhat formou určitého procenta z každé provedené transakce (jako je tomu v případě běžných platebních karet) nebo třeba nějakým paušálem za pronájem prostoru ve vaší SIM kartě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
NFC, to kromě mobilů nejsou jenom aktivní čtečky. Může to být i takováhle jednoduchá nálepka, která mobilu předá potřebné informace (v tomto případě potřebné k otevření dveří).

Propojená domácnost

Mezi další projekty, se kterými se v T-Labs pochlubili, patří byt budoucnosti řízený z jednoho místa inteligentním dotykovým panelem. Na panelu se zobrazují informace posbírané ze všech možných domácích spotřebičů přes Wi-Fi. Na jednom místě tak vidíte například aktuální spotřebu energie. Můžete plánovat, kdy se který spotřebič zapne. Pokud máte pásmovou sazbu elektrické energie, ušetříte například praním v období nočního proudu nemalé peníze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá prototyp řídícího centra moderní domácnosti (a nahlédli jsme i do zákulisí). Tok energie, peněz, osob, materiálu, nebo třeba multimédia, to všechno má v malíčku. Chybí vám nějaká funkce? Nevadí, je to počítač a cokoliv je možné doprogramovat.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do inteligentní domácnosti je možné zapojit i spotřebiče „ze staré školy“ – stačí jen použít dálkově ovládanou přechodku.

Výzkumníci se dále zabývají problémy z oblasti automobilismu. Snaží se vyvinout takový systém, který by řidiči umožnil ovládat všechna zařízení bez ztráty pozornosti. To zahrnuje například hlasité čtení SMS zpráv, upravené ovládací prostředí, které zvládnete obsluhovat, i když ho můžete sledovat jen koutkem oka a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poznáváte Volkswagen Passat? Studentům stačí jeho přístrojová deska...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Dalším projektem je způsob snadného rozpoznávání typu vozidel podle fotografie, kterou vytvoříte mobilním telefonem a prostřednictvím datových přenosů odešlete na server. Líbí se vám libovolné auto na ulici? Namiřte na něj fotoaparát a během pár sekund zjistíte, kolik ten který model stojí na největším německém internetovém autobazaru.

Všechno to jsou samozřejmě skvělé věci a já ani chvilku nepochybuji o tom, že se s nimi v nejbližší době setkáme v praxi. Prozatím jsou to ale jen koncepty, které potřebují tu doklepnout, tam dotáhnout, k tomu dojednat s partnery přesné podmínky. Prozatím se můžeme jen nadšeně těšit. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Viděli jsme také představu německých studentů o moderním sportování. Obsahuje rotoped a obří televizi. Na obrazovce je veškerá myslitelná diagnostika vašeho výkonu, ale třeba také satelitní fotomapa, v níž můžete závodit s virtuálními soupeři. Projíždíte reálnými místy a nemusíte se obávat dopravního ruchu, pozornost tedy můžete věnovat třeba zájmovým bodům Wikipedia.

Témata článku: Operátoři, Technologie, T-Mobile, Koncepty, diagnostika, Reportáž

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • babca 4. 4. 2011 19:39:33
    T-Mobile testuje SIM s NFC technologií integrovanou uvnitř, tedy i s...
  • FILIPSN007 20. 3. 2011 15:32:23
    Hmm NFC se mi zamlouvá. Vše má ale jeden háček a to zabezpečení. Si nějak...
  • Kotrfa 17. 3. 2011 15:19:58
    To já mám taky, přes http://itunes.apple.com/cz/app/id371926033?mt=8 s...
Určitě si přečtěte

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

** Technologie opět předběhla dobu ** Technologie autonomních vozů je stále pokročilejší ** Jenže na to není naprosto připravená dopravní legislativa

16.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

15.  7.  2017 | VTM.cz , Černý Jiří

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 72

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení