Také nečtete podmínky aplikací? Budete překvapení...

Podmínky použití aplikací jsou dlouhé. Nikdo je nečte. A vývojáři toho zneužívají. Norové z dokumentu biblických rozměrů vytáhli pár perliček.

Nejotravnější a nejopomíjenější čtení na světě? Podmínky použití aplikací (EULA). Aplikace v běžném smartphonu (v tomto případě jde o výběr 33 apps) vydají na více než 250 tisíc slov, tzn. asi 24 hodin čtení. To je více, než má Nový zákon.

Na tento absurdní fenomén chce svéráznou kampaní #appfail upozornit Norská rada pro spotřebitele. Na internetu běží video, kde zástupci úřadu po 24 hodin slovo za slovem čtou EULA zmíněných aplikací. Ne, asi to nebude to nejsledovanější video na internetu, tady jde spíše o virální efekt. Zajímavá data se nachází v dokumentu Appfail Report 2016. Protože je docela dlouhý, tak jsem jej v duchu kampaně nečetl, nicméně i letmé prolistování a grafika stojí za to.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtou a postupně odškrtávají jednotlivé aplikace na pozadí.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Norové nekončí poukázáním na absurditu celého konceptu EULA, ale také vydali doporučení, jak by podmínky mohly vypadat. Také vyzdvihují několik aplikací, které jdou vzorem. 

Možná jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, že Runkeeper sleduje své uživatele i mimo sportovní aktivitu. I tato iniciativa pochází od Norů. Vývojáři aplikace zareagovali tím, že „bug“ (tak to označili oni) bude odstraněn. Norové oponují, že to je jen špička ledovce. Seznamovací aplikaci Tinder Norové dokonce zažalovali kvůli porušení zákonů Evropské unie. A nejde jen o to, že by si autoři aplikací do EULA napsali prakticky cokoliv a spoléhali na to, že si nikdo nevšimne. Norové upozorňují i na aplikace, které v praxi dělají ještě horší věci, než mají uvedené v EULA a svá vlastní pravidla tak porušují – pochopitelně v neprospěch uživatele.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá soubor EULA všech aplikací, které vidíte na přebalu. Je to stejný stoh papírů, ze kterého Norové na videu (a screenshotech výše) čtou.

Témata článku: Mobilní aplikace, Kauzy, Bug, Tinder, Vývoj aplikace

Určitě si přečtěte

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

** Úřad, který má potírat nekalou soutěž, hledal opatrně a nic nenašel ** Závěr: operátoři v minulosti měli stejné ceny, ale kartel to nebyl ** Čtyři strany opatrné úředničiny překládáme do srozumitelného jazyka

16.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 41

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

** ČTÚ naznal, že na trhu je něco shnilého, síťoví operátoři ale nesouhlasí ** Naopak virtuálové tvrdí, že stav je ještě mnohem horší ** Pozadí telco byznysu v ČR není tak líbivé, jako reklamy v televizi

14.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 26