Sonim XP1: mobil krytý pancířem (test)

Dosud se dělal odolný mobil tak, že se ten obyčejný obalil gumou. Tohle je ale jiná liga. Sonim XP1 je tank mezi mobily.
Sonim XP1: mobil krytý pancířem (test)
Kapitoly článku

Podepíše se za vás

S přihlédnutím na pořizovací cenu jsem předpokládal, že v telefonu najdu spoustu zajímavých funkcí. Mé zklamání však odstartoval chybějící fotoaparát i nulová podpora paměťových karet. Všechno tohle jsou ale záležitosti, které by zásadně komplikovaly konstrukci vzhledem k odolnosti vůči vnějším vlivům. Sonim nabízí pouze základní funkce ke komunikaci, postrádá i MMS. Pohotovostní displej nabízí důležité informace včetně přítomnosti pokrytí GPRS. Na pozadí si lze umístit libovolnou tapetu. Čtyři směry hlavní klávesy nabízí rychlý přístup k vybraným funkcím, jako je tvorba SMS, vyvolání seznamu, internetového prohlížeče a seznamu volání. Funkce lze upravit, směrovky se hodí pro pohyb v hlavní nabídce, kterou tvoří devět ikon s popisky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyšší odolnost zajišťuje žebrování v rozích přístroje

Pohyb v menu je opravdu bleskový, telefon se nijak nezadrhává, to platí i pro telefonní seznam a čtení SMS. Pro vaše kontakty čeká 500 pozic s možností uložení několika telefonních čísel, e-mailu, adresy a také skupiny pro volání. Hlasitost sluchátka by mohla být o něco vyšší, na rušné ulici druhou stranu téměř neuslyšíte, s citlivostí mikrofonu jsem neměl problém. Na volání upozorní hlasité zvonění pomocí vestavěných melodií nebo libovolné MP3. Veškeré soubory se musejí vejít do vnitřní 10MB paměti a data do Sonimu nahrajete výhradně pomocí bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměť o kapacitě 10 MB nelze rozšířit kartami

Sonim si rozumí s přesměrováním hovorů, jejich blokování, k tomuto má nachystány tzv. Bílý a Černý seznam, tj. povolené a blokované kontakty. S hlasovým vytáčením nepočítejte, hovor lze přijmout jakoukoliv klávesou či zcela automaticky. Podrobné čítače hovorů a seznamy volání zase umožní kontrolu nad výdaji a provolaným časem, mezi funkcemi najdete i odeslání vizitky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve výpisu volání nechybí počítadlo přenesených dat

Několik typů zvonění je v zásobě i pro nastavení SMS, organizéru i alarmů, opět lze použít vlastní MP3. Velkou výhodou Sonimu jsou vyzváněcí profily s možností úpravy stylu a typu zvonění. Do paměti Sonimu se vejde 1 000 SMS, při procházení jejich seznamem se zobrazují rolující textové řádky s náhledy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podrobné nastavení alarmu ocení každý

Editor SMS neumí trvale vypnout český slovník T9, při odeslání lze zrušit uložení zprávy. Doručenky potvrdí příjem zprávy, dokonce můžete nechat Sonim doplňovat automatický podpis na konec zpráv. Při psaní se připravte na komplikace v podobě psaní speciálních znaků, všechny se totiž ukryly pod hvězdičkou (pod jedničkou je mezera), odkud je napíšete stiskem numerického tlačítka.

Žlutý dělník

Pod ikonou Nástroje objevíte praktické funkce v podobě organizéru, tedy kalendáře, který umožňuje zadávání událostí a upomínek. Počítá i s opakováním a hlasitým upozorněním. Tři budíky si můžete nechat zvonit libovolnými melodiemi v různé časy a dny, nastavení umožňuje různá opakování. Organizační funkce pokračují jednoduchou kalkulačkou, diktafonem s délkou nahrávky dle paměti, stopky, minutka a aplikace s přehledem času ve všech zónách po světě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Telefon nepostrádá praktické stopky nebo odpočítávání

Pro datové přenosy je nachystán bluetooth a GPRS modul ve spojení s wapovým prohlížečem. Hlavní nabídka ještě nabízí volbu Moje soubory, ta slouží jako správce veškerých souborů v mobilu. V Sonimu se více zábavy neskrývá, musíte tak oželet hudební přehrávač, FM rádio, fotoaparát nebo i jedinou hru, Javu totiž nepodporuje.

Když není z čeho vybírat

Outdoorový telefon se základními funkcemi, u kterého se platí především za bezkonkurenční odolnost, tak se dá Sonim XP1 stručně popsat. Ve slušivém kabátu získáte telefon, který toho hodně vydrží a přitom dobře poslouží. Výrobce mobil zacílil mezi řemeslníky, sportovce, turisty, zkrátka uživatele, kteří potřebují telefonovat za nejrůznějších ztížených podmínek a nechtějí se o něj na každém kroku bát. Zároveň se ale musí smířit s tím, že na focení, hudbu a další pokročilé funkce se u Sonimu nemyslelo. V každém případě se mohou spolehnout na telefon, který nijak rušivě veliký nebo těžký a přitom tolik vydrží.


Za zapůjčení Sonimu XP1 děkujeme společnosti ISC Communications Czech, která je výhradním prodejcem telefonu v ČR. Jeho cena činila v době vydání recenze 7 999 Kč.

Témata článku: Sonim, Recenze, Test, Sonim XP1, Sony Ericsson C702

37 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tom 28. 4. 2009 15:57:07
    Ta cena je premrstena o dost.. Tohle si mozna vydela zednik v Praze, ale...
  • Peter 1. 3. 2009 20:26:27
    videl sem to prodavat na www.geoteam.cz
  • fahrer 7. 12. 2008 12:43:36
    Cena není přemrštěná. Až bude víc výrobcu, tak půjde dolů. Tomu se říká...
Určitě si přečtěte

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

25.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 27

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 13

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22


komerční sdělení

Komerční sdělení