5 nových smyslů, aneb co se smartphony naučí do 5 let

Zdají se vám dnešní senzory ověšené smartphony chytré? Těšte se na věci, které budeme mít za pět let. IBM se dívá do budoucnosti.

IBM patří mez nejdůležitější společnosti minulého století. Kromě nudných serverů se zabývá i pokročilým výzkumem v mnoha oblastech a vlastní obrovské množství patentů, které změnily, nebo teprve změní svět. Projektem „Next 5 in 5“ se IBM snaží předpovědět budoucnost. Loni to byla všudypřítomná energie, nanotechnologie, konec hesel a nástup biometrie, čtení myšlenek, velký rozmach mobilních zařízení a bezdrátového internetu, lépe zacílená reklama a odstranění spamu.

Letos se IBM zaměřilo na samotné počítače, veškerá elektronická zařízení a jejich schopnost porozumět a zpracovávat realitu všude kolem nás. Naše tělo je biologický stroj, který získává informace ze smyslů, které nadále zpracovává standardní neuronová síť. A výkon počítačů již začíná být dostatečný na to, aby zpracovával velké množství dat z podobných senzorů.

Snadný dotyk

Dotykové ovládání začíná být velmi populárních u všemožných forem elektroniky. Zatímco dříve bylo nutné silou stlačit spínač, nyní se stačí dotknout pro provedení stejného příkazu. Dotykové ovládání spojené s displejem navíc poskytuje nové možnosti ve způsobu ovládání a uživatelského rozhraní, které může být mnohem jednodušší a intuitivnější než kdy dříve.

Klepněte pro větší obrázek

Další fází dotykových povrchů bude možnost zpětné vazby a tvorby textur, které půjde pocítit prsty. Takový virtuální povrch dokáže posunout možnosti použití i ovládání opět o trochu dále. Vzpomínáte na fantastický displej Senseg?

Snímání obrazu a jeho pochopení

Optické snímače už mají dostatečné rozlišení na to, aby dokázaly rozeznat objekty, obličeje a různé vzory. Snímání je ale pouze jedna z částí, tou důležitější je zpracování, pochopení informací z obrazu a jejich vyhodnocení tak, jako to dělá člověk.

Klepněte pro větší obrázek

A právě tato forma inteligentního zpracování obrazu má být dle IBM mnohem pokročilejší v průběhu následujících pěti let. Perfektní ukázkou, která prezentuje tuto schopnost v automobilové oblasti, je Google auto bez řidiče. Systém dokáže sledovat dění okolo sebe a řídit lépe a bezpečněji než průměrný člověk. To vše díky umělé inteligenci, která dokáže zpracovat a vyhodnocovat obraz podobně jako mozek, ale s větší přesností a menší chybovostí.

Jednou z kapitol je i snímání pomocí různých diagnostických přístrojů a včasné rozpoznávání případných chorob nebo nemocí lépe, než to dokážou určit doktoři. Díky tomu lze začít s léčbou mnohem dříve a dosáhnout větší úspěšnosti při léčení.

Pozorný poslech

Snímání zvuku patří mezi jednu z nejstarších forem novodobých senzorů. Mechanické vibrace je možné velmi snadno snímat i zpracovat. Již dnes máme v mobilních zařízeních nebo sluchátkách k dispozici technologie odstraňující šum, který se vyskytuje v okolí.

Klepněte pro větší obrázek

Tento druh senzorů se bude rozšiřovat stejně jako ostatní, při příchozím hovoru se tak například vaše televize automaticky ztiší a pokud budete chtít cokoli vyřídit a ovládat hlasem, bude to v dané situaci možné a pohodlné.

Dokonalá chuť

Klepněte pro větší obrázek

Na řadě je chuť. Podle IBM do pěti let dokážou senzory detekovat chemické složení (například) jídla a vyhodnocovat to nejdokonalejší složení oblíbených receptů vaší babičky. A možná ho ještě vylepší. Díky sledování rozložení látek se také otevírá možnost perfektního jídelníčku připraveného na míru každému člověku, který dostane vyváženou potravu bohatou na všechny potřebné látky.

Čichám, čichám strojovinu

S chutí, tedy s přímým dotykem s pevnou či kapalnou látkou, úzce souvisí i čich, coby chemická analýza plynů či aerosolů, molekul rozptýlených ve vzduchu, které obvykle musí dorazit až do přirozených senzorů v nose.

Klepněte pro větší obrázek

Již dnes jsou k dispozici systémy pro sledování chemických látek ve vzduchu, pokročilé technologie umožní dostat tento způsob informací na nový stupeň. Mnoho nemocí lze rozpoznat právě ze samotného složení dechu člověka či jeho dalších látek vypuzených z těla. Stejně jako u ostatních senzorů, i zde záleží nejen na samotném snímači, ale i možnosti zpracování daných dat. S tím souvisí potřebné databáze a správná analýza.

Diskuze (5) Další článek: Huawei Ascend Mate: říkejte mi „Trhač kapes“

Témata článku: , , , Minulé století, Nanotechnologie, Google Auto, Potřebná data, SMA, Nový smysl, Nov, Velký rozmach, Smysl, Neuronová síť, Dostatečné rozlišení, Let