Apple koupil malou továrnu na výrobu čipů, hodí se pro testování

Apple nadále rozšiřuje své působení v Silicon Valley, jak totiž informoval web SV Business Journal, Apple koupil továrnu na výrobu čip na severu San Jose, která má celkovou rozlohu 6 500 metrů čtverečních.

Apple za pozemek a továrnu společnosti Maxim Integrated Products zaplatil 18,2 milionů dolarů, přičemž součástí je i veškeré vybavení pro testování a malosériovou výrobu čipů. Nejedná se ale samozřejmě o nic moderního, podle údajů je továrna schopná v malém množství vyrábět z 200mm waferů čipy s technologií 90 nm až 600 nm. Výrobní linka sice zahrnuje 197 částí, ale lze předpokládat, že se Apple pokusí linku upgradovat na nejnovější výrobní technologie.

Klepněte pro větší obrázek

Současné čipy Applu pro mobilní zařízení jako iPhone nebo iPad jsou totiž vyráběné 14nm nebi 16nm technologií od Samsungu a TSMC. Vzhledem k tomu, že si Apple čipy sám navrhuje – nejnovější Apple A9/A9X je v iPhonu 6S/6S Plus a iPadu Pro, byla by možnost testování v blízkosti Cupertina jistě vítaným zlepšením a zrychlením vývoje.

Apple zůstane designérem

Díky vlastní testovací továrně by totiž mohl Apple vlastní čipy vyvíjet mnohem rychleji, respektive mohl by zkrátit jednotlivé iterace při návrhu prototypu čipu. Zároveň by byl Apple schopen udržet v utajení případné nové technologie v rámci čipu, který nyní musel předávat externím společnostem.

Klepněte pro větší obrázek
Apple A9X je nejmodernější a nejvýkonnější čip od Applu, nachází se v iPadu Pro

Zatím nelze předpokládat, že by se Apple vrhnul na vlastní výrobu čipů a zbavil se Samsungu nebo TSMC. I když je možné si výrobní technologii licencovat, což ulehčuje případný vývoj nových výrobních technologií, znamená to obrovské komplikace. A jak jsme mohli sledovat u současných přechodů z 22/20nm technologie na 14/16nm tranzistory, dokážou si na tom „vylámat“ zuby i zkušení velikáni z oborou jako je Intel nebo TSMC.

Podobně jako třeba u displejů tak bude strategie Applu asi stejná – nechat externí dodavatele vyvinout technologii s příslibem odběru obrovského množství dané komponenty. V minulosti se ale i s tímto přístupem Apple spálil - například u hromadné výroby safírového skla, což znamenalo krach dodavatele, který nedokázal výrobu škálovat pro splnění potřebných dodávek.

Váš názor Další článek: Do tří let bude polovina z nás platit mobilem nebo hodinkami

Témata článku: Apple, , Apple iPhone 4GB, Pro +, #Apple, Krach, Čip, Testování, Hod, Tranzistor, Obrovské množství, Nejnovější Apple, Malé množství, Metr čtverečních, APP, Výrobní linka, San Jose, Továrna, Test