Apple podlehl čínskému tlaku, Cook se omluvil tamním zákazníkům

Apple se dostal v minulých týdnech pod soustředěný tlak čínských médií. Reportáž ve vlivné státní televizi kritizovala americký technologický gigant za to, že prý používá vůči čínským a západním zákazníkům dvojí metr. Konkrétně se stížnosti týkaly hlavně záručního servisu. Apple kritiku zpočátku odmítal. Výkonný ředitel společnosti Tim Cook se ale nakonec rozhodl čínským spotřebitelům omluvit.

Čínská státní televize CCTV a jiná média, která kontroluje komunistická vláda, americké společnosti v minulých více než dvou týdnech mimo jiné vytýkala, že její roční lhůta pro záruční servis je mnohem kratší, než Apple poskytuje na jiných trzích, a vinila ji z „arogance“.

Apple při opravě iPhonů v Číně podle CCTV také například nevyměňuje celý vnější kryt, jako to dělá na jiných trzích, protože podle čínského práva musejí výrobci mobilních telefonů v takovém případě poskytnout obnovenou záruku na nový telefon.

Klepněte pro větší obrázek

Apple kritiku dlouhou dobu označoval za neopodstatněnou. Jenže Čína je pro Apple v současnosti už druhým nejdůležitějším trhem. Je nejen hlavní výrobní základnou Applu, ale firma na zdejším rychle rostoucím trhu plánuje razantní expanzi. Tim Cook si význam asijské země pro amerického giganta dobře uvědomuje. Rozhodl se proto omluvit čínským zákazníkům a upravit pravidla pro poskytování záruky na telefon iPhone na tamním trhu.

„Uvědomujeme si, že vzhledem k nedostatečné vnější komunikaci někteří považují postoj Applu k odezvě zákazníků za arogantní, nedbalý či lhostejný,“ uvedl podle agentury Reuters v dopise napsaném v čínštině a omluvil se v něm zákazníkům za veškerá nedorozumění a pochybnosti.

Může jít o snahu získat větší kontrolu nebo o obchodní válku?

Cook již dříve upozornil, že druhá největší ekonomika světa je pro Apple klíčový trh. Tržby společnosti v oblasti širší Číny, kam se počítá i Tchaj-wan a Hongkong, v prvních třech měsících letošního roku podle agentury AP činily 6,8 miliardy dolarů (136,3 miliard korun). Je to o 67 procent víc než ve stejném období před rokem.

Jeden z výkladů posledního tlaku čínských státních médií na Apple ale zmiňuje právě nechuť vládního aparátu k přílišnému růstu americké firmy na území země. „Nedávná oficiální vládní zpráva obsahovala nevídané tvrzení, že čínská závislost na systému Android je nebezpečná. Státní cenzoři by mohli začít dávat přednost domácím operačním systémům, které mohou mnohem snadněji kontrolovat a monitorovat,“ zmiňuje například Economist. Financial Times to vidí pragmatičtěji. Podle listu může jít o starou známou obchodní válku, kdy se Čína snaží pomoci svým domácím značkám jako je Lenovo nebo ZTE.

Diskuze (30) Další článek: Samsung vypouští Android 4.1 pro model Galaxy Ace 2

Témata článku: Apple, , Apple iPhone 4GB, Economist, Zak, Vnější kryt, Záruční servis, Cin, Tlak, Klíčový trh, APP, Čínský zákazník, #Apple, Zákaz