Asociace GSM posvětila standardizaci „vestavěné SIM“

Další velká věc v telekomunikacích možná přijde do dvou let - vestavěná SIM bude nejen v příštím iPhonu, ale i dalších mobilech a elektronice.

Odvětví telekomunikací velmi pravděpodobně brzy čeká zásadní změna, jak se říká „další velká věc“. Jde o vizionářský nápad Applu spočívající v eliminování tradičních SIM karet a jejich nahrazení tzv. vestavěnou SIM. Technické stránka věci ještě nebyla definována, ale můžeme si ji představit jako čip v útrobách mobilu, pevně spojený se základní deskou.

Nový standard má zdá se dveře otevřené, Asociace GSM (GSMA) totiž informovala o sestavení pracovní skupiny, která má za úkol prozkoumat vývoj a možnosti vestavěné SIM, kterou lze vzdáleně aktivovat.

Další velká věc

GSMA sdružuje přes 800 mobilních operátorů z celého světa a více než 200 dalších společností v širším mobilním ekosystému jako jsou výrobci mobilů, softwarové firmy, atd. Úkolem Asociace je zajišťovat strategický rozvoj GSM sítí a služeb. Jde proto o významný krok k vytvoření zcela nového standardu a následné zavedení inovace do praxe.

Klepněte pro větší obrázek
Všechno má svůj začátek a konec. SIM karty jak je známe dnes možná zaniknou během několika málo let

Na tomto místě je třeba si uvědomit obrovský potenciál nové technologie a možnosti, které by přinesla. Nejde totiž jen o to využívat novou technologii v mobilech, čipové SIM karty by výrazně urychlily rozvoj tzv. M2M (machine-to-machime) aplikací. Švédský Ericsson například odhaduje, že do konce roku 2020 dosáhne počet připojených přístrojů padesáti miliard.

Ty se v současnosti využívají především pro monitoring, měření, logistiku vozového parku, zabezpečení objektů a vozidel nebo v telemetrii. Díky nové technologii by se SIM karty snadno rozšířily i do méně tradičních zařízení jako jsou třeba notebooky, fotoaparáty, MP3 přehrávače, navigace, čtečky elektronických knih, ale klidně třeba do vaší ledničky či automatu na vodu (to jen proto, aby vám mohl dát zprávu, že je prázdný).

Tradiční SIM představovala důležitou inovaci v oblasti mobilní telefonie a spotřebitelům poskytla řadu výhod v oblasti zabezpečení, přenositelnosti kontaktů a snadnou přenositelnost mezi zařízeními,“ řekl Rob Conway, šéf a člen představenstva GSMA.

Ale to není vše, vestavěná SIM by šla ideálně skloubit s technologií Near Field Communication (NFC) či fungovat jako samostatná e-peněženka. Pracovní skupiny tvoří přední experti největších světových operátorů, své zastoupení mají americký AT&T, China Mobile, Deutsche Telekom, France Telecom Orange, KT, NTT DoCoMo, SK Telecom, Telecom Italia, Telefónica, Verizon Wireless a Vodafone. Skupina bude spolupracovat také s největšími producenty tradičních SIM karet.

Tradiční SIMky ještě do důchodu nepůjdou

Úkolem skupiny je analyzovat požadavky trhu a navrhnout technické řešení jako další vývojový krok současných SIM. Dále zajistit bezpečnost a navrhnout řešení pro vzdálené aktivace a programování karet. Skupina má v plánu zveřejnit analýzu trhu už v lednu 2011. Výsledné technické řešení a standardizaci postavené na principech otevřenosti pak do konce příštího roku. Příchod prvních přístrojů s vestavěnou SIM očekává GSMA v roce 2012. Tradiční SIM karta ovšem zmizet nemá.

Tak co říkáte? Jak by se vám líbilo měnit operátora přehráním dat v mobilu? Nová technologie by je mohla odsunout na vedlejší kolej coby prodejce hardware a pasovala by je do role čistých poskytovatelů služeb. Na druhou stranu, poptávka po jejich datových službách by díky M2M aplikacím opětovně značně narostla, což by ale kladlo větší nároky na kapacitu jejich sítí. Já si myslím, že nová technologie by byla super a v konečném důsledku by z ní profitovali právě uživatelé.

Diskuze (85) Další článek: Samsung Omnia 7: nebojácný pionýr (megatest)

Témata článku: , , , , Apple iPhone 4GB, Vesta, Asociace, Největší producent, GSM, Zabezpečení objektů, Telecom Italia, STAN, Významný krok, Standard,