Aukce skončila. Nové operátory do ČR nepřinese

Aukce frekvencí je u konce. Volné kmitočty vydražili celkem za 8,5 miliardy korun stávající operátoři, nový čtvrtý hráč tak na trh nepřijde.

Po pouhých devíti dnech skončila druhá tuzemská aukce frekvencí, kterou pořádal Český telekomunikační úřad. Tentokrát celý proces dospěl ke zdárnému konci, na kterém stojí trojice stávajících operátorů jako úspěšných vydražitelů. Ani jeden ze dvou nových subjektů (Revolution Mobile a Sazka Telecommunications) žádné frekvenční bloky nevydražil, a tak se český telekomunikační trh nakonec čtvrtého plnohodnotného operátora nedočká.

Od 11. listopadu se postupně dražily bloky kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. V pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 mld. Kč, Telefónica získala 2 aukční bloky v kategorii A2 za cenu 2,386 mld. Kč. Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 mld. Kč, který byl původně vyhrazen pro nové hráče, ale po jejich nezájmu jej ČTÚ uvolnil stávajícím operátorům. Každá ze společností dále získala 4 bloky v FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1 800 MHz.

Klepněte pro větší obrázek

Některé z nabízených bloků kmitočtů v pásmech 1 800 MHz a 2 600 MHz přitom zůstaly v rámci aukce nerozděleny a ČTÚ nyní zvažuje způsob jejich dalšího prodeje. „Jde o velmi lukrativní spektrum důležité především pro takzvané kapacitní dokrývání, tedy posílení signálu v místech velkého zatížení sítě. V tuto chvíli proto ČTÚ analyzuje možnosti, jak tyto kmitočty rozdělí,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Prodlevy jako u 3G nebudou

T-Mobile zaplatí za získané spektrum celkem 2,614 mld. Kč, Telefónica 2,802 mld. Kč a Vodafone 3,113 mld. Kč. Celkový příjem do státní kasy tak bude činit více než 8,5 miliardy korun. I když aukce nepřinesla nového hráče na trh, podle ČTÚ splnila vytyčený cíl. Tím je brzké vybudování vysokorychlostní sítě LTE na vydražených frekvencích. Podle předsedy Rady ČTÚ Jaromíra Nováka bychom 4G na většině území mohli začít využívat v horizontu jednoho roku.

Podmínky aukce by měly zaručit, že se nebude opakovat pozdní nasazení technologií jako v případě sítí 3G. V minulosti operátoři spustili sítě klidně i po devíti letech od získání frekvencí pro 3G a ze zpoždění pro ně nevyplynuly ze strany státu prakticky žádné sankce.

Podmínky také zaručují, že k LTE sítím budou mít přístup i virtuální mobilní operátoři. Tři úspěšní uchazeči o kmitočtové příděly musí do 30 měsíců pokrýt téměř polovinu okresů, zejména řídce osídlených. ČTÚ ale předpokládá, že vzhledem k již probíhajícím pracím na nasazení LTE u všech tří operátorů na vlastněných frekvencích, dojde k celoplošnému zprovoznění LTE rychleji, než vyžadují rozvojová kritéria.

Diskuze (124) Další článek: Nubia Z5 S a Z5 S mini: nové prémiové smartphony ZTE

Témata článku: , , , , , , Vydražitel, Frekvenční blok, Nový subjekt, Velké zatížení, Sazka Telecommunications, Vytyčený cíl, Aukční blok, Celkový příjem, Nov, Revolution Mobile, Operátor,