Blíží se éra průhledné fotovoltaiky. Bude v oknech i mobilech

Doba, kdy bude každý displej pokrytý transparentní fotovoltaickou vrstvou, nemusí být vůbec daleko. V současné chvíli na tomto poli probíhá hned několik výzkumů a rodí se už také startupy, které si patentují praktické technologie – například New Energy Technologies slibuje komerční výrobu okenních tabulí SolarWindow, na které bude fotovoltaická vrstva doslova nastříkaná.

Aktuálním příspěvkem je pak výzkum na Michiganské státní univerzitě. Tým inženýrů se pochlubil s technologií, která předpokládá nanesení speciální vrstvy na sklo. Molekuly uvnitř budou pohlcovat pouze neviditelné světlo v oboru ultrafialových a infračervených vlnových délek. Toto zesílí a odkloní od rámu oken, kde již bude klasický fotovoltaický článek, který přemění světlo na elektřinu.

Klepněte pro větší obrázek
Téměř plně transparentní fotovoltaický článek (foto: New Energy Technologies)

Tato výrobní technologie slibuje prakticky téměř absolutní průhlednost světla, což u jiných technik není zdaleka samozřejmostí. Buď tyto semi-transparentní vrstvy pohlcují částečně i viditelné světlo a jsou příliš tmavé, případně barevné.

Technologie z michiganské univerzity je však relativně jednoduchá a má potenciál masové výroby. Na stranu druhou je třeba připomenout, že podobných výzkumů probíhá ve světě celá hromada, ale komerčního rozšíření se zatím nedočkal ani jeden z nich. Patent na fotovoltaický displej s poměrně exotickou konstrukcí vlastní i Apple.

Diskuze (5) Další článek: Samsung Galaxy S5 Mini: zmenšená kopie [recenze]

Témata článku: , MOBI, Michigan, Éra, Foto, F +, Fotovoltaický článek, Mobil