Carrier IQ: S podporou operátorů šmírují uživatele

Každý Android či BlackBerry od operátora obsahuje tajný software, který sleduje nejen polohu, ale i to co uživatel dělá. Tohle je vážné...

Smartphony mohou být chytřejší než je zdrávo. Jde o sledování uživatelů, tedy například zaznamenávání polohy nebo toho, co na svém mobilu provádí. Možná si ještě vzpomínáte na kauzu „locationgate“, kdy musel Apple vysvětlovat široké veřejnosti a dokonce i Senátu USA proč iPhony a iPady zaznamenávají data o poloze svých majitelů.

Společnost z kalifornského Cupertina nakonec vyšla z kauzy docela levně, pár tisíc dolarů zaplatila stěžovatelům z Jižní Koreji a zaznamenávání citlivých údajů stopla vydáním softwarového updatu. Vyjádření Applu k celé kauze čtěte zde.

Carrier IQ ví všechno, šmíruje hlavně na Androidu

V současnosti hýbe světem telekomunikací obdobná kauza, zdá se však, že šmírování je v tomto případě mnohem závažnější a ještě uvidíme, jaké následky bude mít. V jednoduchosti jde o to, že téměř ve všech smartphonech prodávaných u amerických operátorů existuje skrytý software diagnostické společnosti Carrier IQ. Uživatel o něm neví, běžně nelze najít ani odstranit. Tento software dovede zaznamenávat až strašidelně mnoho citlivých údajů.

Ví, co píšete na klávesnici, zná obsah přijatých SMS ještě dříve než si je uživatel přečte, zaznamenává údaje o poloze a mnoho dalšího. Software objevil mladý Američan Trevor Eckhart, který k celé kauze natočil sedmnáctiminutové důkazní video:


Trevor Eckhart popisuje, co software Carrier dělá na jeho HTC s Androidem

Šmírování se týká především Ameriky, nelze však vyloučit přesah do dalších zemí včetně ČR. V USA je Carrier IQ nahrán především do mobilů s Androidem, mají ho ale i BlackBerry a iPhony zakoupené u mobilních operátorů. V případě iPhonů je Carrier IQ neaktivní, aktivuje se jen při zapnutí diagnostického režimu. Apple navíc slibuje software Carrier IQ v příštím update úplně odstranit.

141 milionů a další přibývají

Software produkuje stejnojmenná společnost Carrier IQ, která chtěla Trevora rovnou žalovat, svou žalobu si ale nakonec rozmyslela. Na svém webu zveřejnila jen ne příliš konkrétní stanovisko, kde říká, že software slouží jen k zlepšování kvality sítě, k lepšímu porozumění chování spotřebitelů, zlepšování všeho možného a diagnostice. Také ujišťuje, že si sesbíraná data nechává pro sebe a zcela jistě je neprodává nikomu dalšímu.

Problém se týká 141 milionů zařízení a jejich počet se každou sekundu zvyšuje. Co přesně ale se získanými daty Carrier IQ dělá a proč sleduje i třeba, co píše uživatel na klávesnici, však společnost neříká. Nyní je jisté jen to, že jde o závažnou kauzu. Budeme ji i nadále sledovat.

Zdroj: Engadget.com

Diskuze (52) Další článek: Spekulace: Zvažuje Telefónica prodej české pobočky? (oživeno)

Témata článku: , , , , , , Apple iPhone 4GB, CAR, Citlivý údaj, Operátor, Stejnojmenná společnost, Carrier, Podpor, Sledování uživatelů, Šmírování, Smartphone prodávaný, Příští update, Car +, Carr,