Češi ukládají do mobilu citlivá data, výjimkou není ani PIN ke kartě

Čeští uživatelé mobilních telefonů nepatří zrovna mezi ty nejobezřetnější. Do mobilu klidně ukládáme citlivá osobní data, jako jsou PINy k platebním kartám, rodná čísla nebo nejrůznější hesla. Vyplývá to z průzkumu společnosti NMS Market Research vytvořeného pro virtuálního operátora Sazkamobil. Údaje uložené v telefonu lze v případě jeho krádeže přitom snad zneužít.

Klepněte pro větší obrázek
V případě krádeže mají zloději v některých případech naservírovanou možnost snadného zneužití citlivých údajů v telefonu

Podle průzkumu 23 % dotazovaných nepoužívá k zabezpečení obsahu telefonu vůbec žádnou metodu, ani základní zamykací obrazovku s heslem, která je k dispozici na všech chytrých platformách. Nejvíce lidí (70 %) používá bezpečnostní zámek s PINem nebo heslem. Antivirovou aplikaci používá necelá třetina respondentů a 9 % uživatelů má mobil zabezpečený některým z biometrických prvků (otisk prstu, rozpoznání obličeje nebo záznam hlasu).

Z citlivých dat mají lidé v mobilním telefonu nejčastěji mobilní bankovnictví (20 %), PINy k platebním kartám (15 %), čísla bankovního účtu (14 %), hesla a jiné přístupové kódy (13 %) či různé citlivé fotografie (11 %). 58 % respondentů do mobilu žádné citlivé informace a data neukládá. Zhruba polovina Čechů (47 %) se obává zneužití osobních fotografií ze svého mobilního telefonu. Asi 6 % dotazovaných už má zkušenost se zneužitím mobilního telefonu.

Diskuze (15) Další článek: Sony se vrací ke tři roky starému designu. Chystá krásnou Xperii P2

Témata článku: , , , NMS Market Research, Cit, Data, PIN, Nen, Polovina Čechů, Osobní data, Mobil, Rozpoznání obličeje, Karta, MOBI, Citlivý údaj