Další rána pro výdrž smartphonů: paměťový efekt platí i pro Li-Ion

Baterie mobilních telefonů byly odjakživa velmi diskutovaným tématem ať už z hlediska kapacity, nebo výrobní technologie. Dlouhá léta se mělo za to, že tzv. paměťovým efektem trpí pouze starší, Ni-Cd a Ni-MH akumulátory, nyní se však přepisuje historie. Podle vědců z Paul Scherrer Institute a Toyota Research Laboratories jsou tímto negativním jevem postiženy i akumulátory typu Li-Ion.


Nabíjecí a vybíjecí cyklus testovaného akumulátoru, zdroj Nature.com

Na MobilManii jsme si o akumulátorech povídali několikrát. Kdo by tápal v jednotlivých pojmech, tak může doplnit svoje znalosti v tomto kratším shrnutí, nebo v tomto obsáhlejším článku.

Takže kde je vlastně zakopaný pes? Jednoduše v tom, že léta jak mezi laickou, tak i odbornou veřejností platilo neměnné dogma, že paměťovým efekt nepostihuje modernější Li-Ion akumulátory. Toto ale před několika málo dny vyvrátili vědci důkazem, ve kterém demonstrovali paměťový efekt u LiFePO4, aneb u jednoho ze stavebních kamenů kladných elektrod Li-Ion. Efekt se dokonce projevil již po jednom jediném cyklu neúplného vybití a nabití.

Jak z této šlamastiky ven? Jednoduše se snažte nabíjet baterie pouze tehdy, pokud jsou dostatečně vybité. V opačném případě vás čeká degradace a snižování kapacity.

Diskuze (73) Další článek: Huawei Ascend W1: držák s krátkou pamětí [recenze]

Témata článku: , , , , Rána, Plát, PLA, Degradace, Efekt, Paměťový efekt, Pro +, SMA