Eric Schmidt, CEO Google (rozhovor)

MobilMania dostala unikátní příležitost a zúčastnila se rozhovoru s CEO firmy Google, Ericem Schmidtem a otcem Androidu, Andy Rubinem.
Kapitoly článku

Malá nenápadná konferenční místnost na výstavišti barcelonského MWC 2011. Nikde žádná pompézní loga Google, na zdi je jen pár barevných robotů, kteří symbolizují mobilní operační systém Android. Kolem stolu čeká asi 15-20 novinářů z nejrůznějších koutů světa a já jsem letos jedním z nich. Sedíme v černých křeslech a všichni jsme natočení ke dvěma bílým v čele stolu. Přichází Andy Rubin, viceprezident Google a duchovní otec Androida. Přichází také Eric Schmidt, předseda správní rady a výkonný ředitel Google. Je v ráži, ve vedlejší hale totiž právě skončila jeho keynote.

„Ahoj, jak se máte?“ Osazenstvo zašumí na pozdrav, všichni zapínají záznamníky a pokládají je před hlavní hvězdu. Téměř deset let šéfuje jednu z nejmocnějších firem světa, ale začíná se stylem a humorem: „Zajímavý fenomén – kamkoliv přijdu, lidé mi dávají tyhle elektronické hračky. Ooo, vy máte pero a papír! OK, přesto jste vítán.“

Pak už se jde se vší vážností na věc: „Tohle je Andy Rubin – génius, který doslova stvořil Android a je hlavní silou jednoho z největších ekosystémů na světě. Je mi potěšením, že jsem s ním mohl spolupracovat. Na úvod: Google je ve skvělé kondici, připravujeme spousty nových produktů v několika oblastech. Jak jistě víte, také se u nás chystají změny na vedoucích postech. Dokázal bych mluvit hodiny, ale jsme tady kvůli vašim otázkám…“

Téma č. 1: Nokia

„Ano, mluvili jsme s Nokií. Raději bych ale nezabíhal do detailů našich vyjednávání, myslím, že by to vůči nim nebylo fér. Dostali jsme se poměrně daleko, skvěle porozuměli Androidu, Andy, já a někteří další jsme s nimi strávili hodně času, moc se nám líbili. Chci, aby bylo jasno v tom, že bychom byli nadšení, kdyby si vybrali Android a budeme stejně rádi, když si Android zvolí někdy v budoucnosti, dveře mají otevřené.“

Britský novinář se ptá na heslo posledních dní – jestli Eric Schmidt souhlasí s tím, že jde teď o „závod tří koní“ – Apple, Google a Nokia s Microsoftem. „Zatím se o tom mluví, teď to budou muset dokázat. Další komentáře k jejich partnerství po mě prosím nechtějte, neznám detaily. Nerad bych komentovat cokoliv týkající se Microsoftu a ani fakt, že si Nokia vybrala někoho jiného. Přejeme jim hodně úspěchu a doufáme, že přijdou zpátky.“

Bezpečnost smartphonů

Je to ještě otázka, nebo už útok? Další kolega s diktafonem se ptá Andyho Rubina, co říká na to, že dříve byl mobilní svět bezpečný a on to vytrvale mění. „Nejsem si jistý, že souhlasím s touhle charakteristikou. Osobně si myslím, že úroveň bezpečí zvedáme. Android byl od začátku vytvářen jako bezpečná platforma. Linux poskytl dobrý základ, vytvořili jsme jasné hranice mezi aplikacemi a vytvořili jsme bezpečný ekosystém. Většina aplikací se do telefonů dostává z Android Marketu a my se neustále staráme o to, aby se zde neobjevilo cokoliv závadného. Dokonce máme nástroj na dálkové odstranění aplikace, která se do telefonu dostala nehodou. Když se cokoliv stane, můžeme se vrátit zpět a napravit to.“

Platit za Android?

V českém prostředí technicky zaměřených novinářů mnoho žen nemáme, ve světě je to trošku jinak. Průbojně vyhlížející kolegyně vykopává na Erica Schmidta:

  • Lady X: Začnete chtít za Android platit?
  • E. Schmidt: Proč bychom za něj měli chtít platit?
  • Lady X: No, to je přece moje otázka…
  • E. Schmidt: Řekl vám někdo, že bychom snad měli?
  • Lady X: Ne.
  • E. Schmidt: Takže je to jen taková náhodná otázka?
  • Zapojuje se i Andy Rubin: Myslím, že jste se chtěla zeptat, jestli Android skrývá nějaký trik…
  • E. Schmidt: Ty se nemáš ptát, ona se má ptát!

…v přepisu jsem teď použil vykřičník, ale vše se stále nese v dobré náladě a s mírnou nadsázkou.

  • E. Schmidt: Co taková prostá odpověď „ne“?
  • Lady X: OK, jak tedy hodláte vydělávat stále více peněz?
  • E. Schmidt: Vyděláváme mraky peněz díky úspěchu platformy. Klíčem je náš reklamní systém. Asi teď reagujete na ty „kritiky z křesla“, ale vězte, že Android už se nám mnohokrát, mnohokrát vyplatil.

Spolupracujeme skoro s každým

Korejská kolegyně má trochu zmatený dotaz o Asii a Číně, a tak si jej Schmidt sám zjednoduší…

„Takže dotaz v podstatě zní, jaký je náš plán v Asii. Pochopitelně zde nebudu mluvit o akvizicích, které připravujeme. Máme podepsané partnerství skoro s každým, a protože je Android open source, s některými dokonce není nutné partnerství podepisovat.“

Je důležitější princip, nebo člověk?

Na řadě je Itálie. Prý tam měli před dvěma lety velký skandál se zaměstnancem mobilního operátora, který zneužíval osobní data zákazníků. Kolega se v angličtině trochu zamotává a Schmidt se opět ujímá slova. „Kradená informace je kradená, prosím, nedělejte to.“ Ital se ale nenechává odbýt a konečně nachází správná slova: „Máte mnoho informací, se kterými můžete napáchat mnoho dobrého, ale děláte v reklamě a je velmi snadné informace zneužít…“

Schmidt chce mít naprosto jasno: „Když je nám informace dána, zákazník učiní tu volbu a něco nám o sobě řekne, proč myslíte, že je to nebezpečné?“ Ital mumlá cosi o chamtivých a křivých zaměstnancích… „Každý u nás ví, že by byl okamžitě vyhozen a my bychom to okamžitě udělali. Popřemýšlejte, co o vás ví váš router. O to strach nemáte. Faktem je, že naše systémy shromažďují spousty informací, ale naše firma stojí na principech. V případě Googlu jsou principy důležitější, než naši lidé.“

Andy, jak je to s Marketem?

„Náš Android Market funguje na běžně používaném dělení 70:30.“ Šéf mu ale rychle skáče do řeči: „Je lepší to říct celé: 70 % jde vývojáři, 30 % jde našim partnerům, kteří se starají o distribuci.“

  • Rubin: Ano, a Google nula procent.
  • E. Schmidt: Opravdu, takhle veřejně to přiznáš?
  • Rubin: Co dodat, jsem obchodní génius!

…následuje všeobecný výbuch smíchu a Rubin pokračuje: „Důvodem, proč to tak děláme, je, abychom vytvořili funkční ekosystém. Základem našeho úspěchu je úspěch našich partnerů, umožňujeme jim vydělat, celé to stojí na vývojářích.“

Témata článku: Google, , , , , Apple iPhone 4GB, Google Nexus One, Google Nexus S, Rozhodující faktor, Chvilka, Dobrá příležitost, CEO, Funkční ekosystém, Eri, Reklamní systém, Výbuch smíchu, Jednoduchá odpověď, Obrovský rozdíl, Rozhovor, Nálada, Nadsázka, Kolem stolu, Dobrý model, Google +,