Finské perly, aneb vzpomínky na nej... Nokie

Tyhle dámy pracují v Nokii odnepaměti a zavzpomínaly na ty nejvýznamnější a nejzajímavější modely od mobilního pravěku do doby nedávno minulé.

Nokia na svém blogu uveřejnila zajímavý pohled do historie společnosti očima dvou zaměstnankyň, které už něco pamatují. Předchozí větu prosím neberte nikterak hanlivě a urážlivě, pro účely tohoto článku je tento fakt naopak více než užitečný. Řeč totiž bude o telefonech doby minulé, taková menší sonda po těch pravých finských perlách. Zmiňované dámy se jmenují Annamari Qvist a Åsa Tötterman. V Nokii mají na starost komunikaci společnosti s okolím a dohromady pracují v Nokii již 56 let. Snadno si tak lze udělat alespoň malý obrázek o tom, kolik mobilních telefonů jim prošlo rukama.

Pojďme na to popořadě. Samozřejmě nelze popsat každý telefon, který kdy Nokia vyrobila, to bychom tu byli asi dlouho. Proto několik zajímavějších vybereme a zavzpomínáme. 

Své putování v čase začneme v roce 1987, v roce kdy mnoho dnešních čtenářů MobilManie nebylo ještě ani na světě. Åsa Tötterman v tuto dobu vlastnila a používala model Mobira Cityman. Tento z dnešního pohledu mírně obludný model přišel majitele na konci 80. let na věru pěkných 24 000 Finských marek (cca 97 500 kč) a fungoval v sítích NMT. Kdo by při pohledu na tuto zkratku tápal, tak pro něj pouze připomeňme, že NMT sítě byly provozovány i u nás jakožto předchůdce stávajících GSM a není tomu dlouho, kdy zanikly

cityman.jpg
(foto Nokia Conversations)

Åsa vzpomíná na tento model: „Pouze dva lidé v Nokii používali tento telefon. CEO a ředitel komunikačního oddělení. Já osobně ho používala pouze o víkendech, ale pokrytí signálem v té době bylo tak mizerné, že jsem se dovolala pouze z jediného místa ve svém domě. Tento model dostal přezdívku Gorba, na počest tehdejšímu vedoucímu muži Sovětského svazu. Ten se tehdy velkou měrou zasloužil o PR produktu, když se s ním nechal na této fotografii zvěčnit. Fotografie následně obletěla celý svět a každý viděl, že doba mobilních krabic přes rameno je ta tam.“ 

Další zastávkou je rok 1992. Právě v tomto roce Nokia představila svůj první opravdu přenosný mobilní telefon. Zároveň to byl první telefon, který využívala druhá z výše jmenovaných dam. Řeč je o Nokii 1011

1011.jpg
(foto Nokia Conversations)

V tomto roce jsem pracovala v oddělení Nokie, které mělo na starost vydávání magazínu zvaného Mobilní Expres. Z dnešního pohledu toto sousloví zní samozřejmě velmi vtipně. Tehdy jsem hodně cestovala a k tomuto telefonu bylo nutné vždy s sebou vozit minimálně dvě až tři náhradní baterie. Samotné vlastnictví mobilního telefonu v raných 90. letech působilo velké pozdvižení. Lidé s sebou nosili mobilní telefony ze stejného důvodu jako dnes – kvůli tomu, aby se s nimi mohli kdekoli spojit. Rozdíl spočíval pouze v tom, že v minulosti lidé na svých mobilech hovory převážně pouze přijímali, neboť ty odchozí byly šíleně drahé. Přijímali jste také textové zprávy, ale stejně jako v předchozím pěípadě - neodesílali. Toto mne nyní vede k zajímavé otázce – Když lidi pouze textovky přijímali, ale už neodesílali, tak kdo je vlastně posílal?“ Vzpomíná Annamari. 

Ale to už se dostáváme do roku 1996. Do roku, kdy Nokia nastartovala svým počinem éru mobilních zařízení primárně určených pro firemní účely. Ano, samozřejmě se jedná o Nokia 9000 Communicator

communicator.jpg
(foto Nokia Conversations)

Toto zařízení bylo poprvé představeno na tehdejším CeBitu v Hanoveru a lidé jím byli od prvního okamžiku naprosto omráčeni. Za krátkou dobu si komunikátor získal obrovskou fanouškovskou základnu po celém světě a kdekoliv se tento model objevil, tam vzbuzoval velký obdiv. Komunikátor poháněl operační systém Geos ve verzi 3.0, což už samo o sobě bylo na danou dobu velmi nevídané. Tento drobek uměl telefonovat, posílat a přijímat SMS zprávy, podporoval konferenční hovory, uměl posílat faxy (což bylo v této době velmi populární) a dokonce nabízel jakýsi elementární přístup na Internet.

Tohle zařízení dokázalo v určité míře „osvobodit“ hodně lidí od neustálého sezení u desktopových počítačů. A za to ho tito lidí následně začali bezmezně milovat. V tomto bodě si Nokia uvědomila, že může produkovat telefony přesně cílené pro určité oblasti a účely.“ 

V roce 1997 „vtrhla“ do světa Nokii 6110. Tento model už se dá považovat za takový telefon, který si všichni pod pojmem mobil představíme.

6110.jpg
(foto Nokia Conversations)

Šest-jedna-destíka“ nabídla uživatelům dlouhou výdrž na jedno nabití, nebo třeba modifikovatelné vyzváněcí profily. Její „tělesná stavba“ vyvolávala u řady lidí otázku - „Jak je možné, že takto malý mobilní telefon může vůbec existovat?“ Telefon byl k dispozici v několika barevných variantách a započala na něm svou éru jedna z nejslavnějších mobilních her, had (Snake). Nokia 6110 se stala ikonou. Když někdo chtěl prezentovat moderní mobilní telefon, ukázal Nokii 6110. Díky tomuto modelu se také ve větší míře rozmohlo posílání SMS zpráv.“ 

Rok 1998 a Nokia 8810

8810.jpg
(foto Nokia Conversations)

Nokia 8810, nebo také tzv. Zippo, jak ji mnozí znají, byla nejmilejším výtvorem designéra Franka Nuova. Dalo by se říci, že 8810 je takový zosobněný Frank, dodává za nostalgického pousmání Annamari.

Zippo vneslo do mobilní branže prvky luxusu a moderního designu. Lidé si začali uvědomovat, že mobilní telefon může být svým způsobem i krásný šperk. Byla to také první Nokie s integrovanou anténou. Na poli designu sklízela jedno ocenění za druhým, magazíny o životním stylu se jejími fotografiemi jen hemžily.“

To design Nokie 6250 je trochu jiná písnička. Podtitul „telefon do náročných podmínek“ je nanejvýš výmluvný. Píše se rok 2000 a Nokia vytváří tímto počinem skupinu odolných mobilních telefonů. 

6250.jpg
(foto Nokia Conversations)

Představení se opět odehrálo na CeBitu, kde bylo zařízení také poprvé veřejně náležitě otestováno v duchu zátěžových testů přesně tak, jak je všichni známe (pád z výšky, odolnost vůči vniknutí vody, atd.).

Nokia 6250 opravdu nebyla hezký telefon. Byla ale unikátní jiným způsobem. U cílové skupiny sklidila nadšené ovace a lidé jí používali po hezkou řádku let. Na otevření zadního krytu jste potřebovali těžkou techniku a telefon samotný šlo bez problémů používat jako kladívko.“ Vzpomíná Åsa. 

V roce 2001 Nokia představila svůj první model zaměřený na poslech hudby, model 5510. Také představení tohoto modelu proběhlo takříkajíc revolučně, proběhlo totiž online. Použitá QWERTY klávesnice nevypadá na první pohled zrovna jako sen náruživého pisálka, ale jak byl na tom telefon s hudbou, pro kterou byl určen? 

5510.jpg
(foto Nokia Conversations

Åsa odpovídá : „Chcete můj názor, nebo oficiální firemní stanovisko? Kapacita, pro hudební soubory AAC byla monstrózních 64MB. Když k tomu navíc připočtete absenci možnosti použití paměťových karet, tak je to opravdu nic moc.“  

V roce 2004 zašla Nokia experimentovat trochu více. Nově představená Nokia 7280 je všechno jiné, jen ne klasický mobilní telefon.

7280.jpg
(foto Nokia Conversations)

Nokia 7280, aneb „telefono - rtěnka“, může být považován za nejvýstřednější telefon co kdy Nokia vyprodukovala. Funkční výbava telefonu byla na tuto dobu opravdu skvělá, úplně zastíněna však byla použitým designem. V této době v Nokii panovala doba, kdy designéři mobilních telefonů měli opravdu volné ruce. U tohoto modelu zcela nahradil klávesnici kulatý ovládací prvek. Můj syn tento telefon používal. SMS zpráva od něho z tohoto telefonu se vždy omezila jen na „ano, či „ne“. Napsat více v těchto podmínkách byl nadlidský výkon. Přesto si ale telefon našel své skalní fanoušky, kteří na něj nedají dopustit ani dnes.“  

Více telefonů k zavzpomínání bohužel dámy neposkytly. Mírou náhradou za to nám může být následující obrázek, který mapuje všechny mobilní telefony z finské stáje od počátku až do roku 2006.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj Fonearena)

Na který telefon od Nokie s láskou vzpomínáte vy? Podělte se v diskuzi.

Diskuze (104) Další článek: RIM rozšiřuje distribuci telefonů BlackBerry do střední Evropy

Témata článku: Nokia, Nokia 6110 Navigator, Nokia 6250, Nokia 7280, Hanover, Rtěnka, Historie společnosti, Fin, Malý obraz, F +, VZP, Zippo, Hezký telefon, Desktopový počítač, Následující obrázek, Zátěžový test, První okamžik, Mobilní branže, Pei, Funkční výbava