iGo PowerXtender cestovní dobíječ

Myšlenka dobíjet mobil univerzální a všude dostupnou tužkovou baterií je stará snad jak mobil sám. Jak se s úkolem popasoval iGo PowerXtender?

Do rukou se nám dostala cestovní nabíječka s názevem iGo PowerXtender. Jeví se jako praktický pomocník pro lidi, kteří cestují a potřebují, aby jejich mobilní telefon vydržel na přímu déle, než je jeho standardní doba, jelikož v dosahu nebude k dispozici zdroj elektrické energie. 

Nakupujte třikrát

Samotná nabíječka je přibližně stejně velká jako většina klasických elektrických adaptérů; má tedy rozměry 94,5 × 48,3 × 22,6 milimetrů a s vloženými bateriemi váží celkem 84 gramů. Pohání ji dvě tužkovky a jeden pár baterií Duracell LR6 dostanete štědře přímo v balení. Vzhledem k jejich výdrži doporučuju rovnou přikoupit ještě jeden celý balíček, pokud se chystáte na delší výlet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Celé tělo nabíječky je plastové a při nabíjení se nijak nezahřívá.

Tak, jak nabíječku iGo zakoupíte, ji ovšem k žádnému telefonu nepřipojíte. Její jediný konektor je totiž proprietární řešení výrobce, které čeká na připojení různých nástavců; a těmi se musíte dovybavit zvlášť. Prodávají se po jednom, takže vám stačí koupit jediný nástavec, který potřebujete. Sám výrobce se na svých stránkách chlubí, že k nabíječce připojíte nejen mobilní telefony, ale i kapesní počítače, MP3 přehrávače, Bluetooth sluchátka, digitální fotoaparáty či navigátory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nástavce je třeba dokoupit zvlášť, my dostali dva - pro Nokie a iPhone

Dráty nenahradí 

Zprovoznění nabíječky je velice jednoduché. Po vložení baterií a nasazení nástavce ji připojíte k telefonu (či jinému zařízení, které chcete nabíjet). Je zde potom jediný posuvný ovladač on/off, s nímž manipulujete.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro započetí nabíjení stačí přepnout z polohy off do polohy on

Proces nabíjení je indikován modrou diodou na těle nabíječky. Její přítomnost jsem zpočátku považoval za zbytečnou, neboť to, že se mobil nabíjí, přece poznám i na jeho displeji, nakonec jsem ale byl za její přítomnost rád.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Diodový indikátor svítí po celou dobu nabíjecího cyklu

Pokud byste se domnívali, že PowerXtender dokáže nahradit obyčejnou elektrickou nabíječku, pak vás mohu ubezpečit, že tomu tak není. Výrobce iGo tvrdí, že tato nabíječka dovede prodloužit životnost baterie až na různý počet hodin podle toho, co se kterým zařízením potřebujete provádět. Z toho lze vydedukovat, že se nepředpokládá, že byste si např. téměř zcela vybitou baterii mobilu plně nabili na jeden zátah. Sám jsem to zkusil a opravdu to nejde.

Nabíjí, ale nenabije 

Nabíječka je schopná nabíjet zařízení v kuse asi tři čtvrtě hodiny; poté se však vypne, což se právě pozná podle toho, že modrý LED indikátor zhasne. Připojil jsem k ní Nokii N82, která hlásila vybitý akumulátor, po této době však indikátor Nokie vystoupil z jedné na tři čárky ze sedmi, mobil se mi tedy podařilo nabít zhruba do poloviny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V akci; u Nokií je třeba napolohovat mobil s nabíječkou tak, aby se hubený dvoumilimetrový konektor nástavce nezlomil

Po tomto úkonu je třeba nechat PowerXtender nějakou dobu odpočinout. Pokud to uděláte, odvděčí se vám ještě jedním takovým výkonem. Po dvou nabíjecích cyklech se mi tedy podařilo prodloužit životnost akumulátoru Nokie N82 přibližně o 80 %, což už je významná hodnota. Pak už je nutné baterie v nabíječce vyměnit, ze stávajících už totiž nic nedostanete.

Hurá do přírody 

Pokud budeme na iGo PowerXtender nahlížet jako na občasnou dobíječku mobilního zařízení v terénu, dá se na její službu celkem spolehnout. Určitě ji nelze doporučit k pravidelnému užívání místo plnohodnotné nabíječky, nákup alkalických baterií by se v takovém případě hodně prodražil. Dovedu si ji i představit jako dobíječku ve stavu nouze v oblastech dočasně odříznutých od elektrické energie, ovšem pouze na krátkou dobu.

Je škoda, že nabíječka není schopná nabíjet po celou dobu, po níž mají v ní vložené baterie energii. Někdo to však může brát naopak jako výhodu, jelikož se nemůže stát, že si všechnu energii vyplýtváte najednou. Tak či tak je třeba s tím počítat, pak můžete být s nabíječkou iGo PowerXtender spokojeni.

Váš názor Další článek: Mapy.cz spouští veřejný beta test

Témata článku: , Apple iPhone 4GB, Proprietární řešení, Hubený, Power, Celý balíček, Praktický pomocník, Stav Nouze, Cestovní nabíječka, Jediný konektor, Duracell