Jak zabezpečený je Android? Do prvního mrazu!

Kombinace penetračního softwaru a vlastností čipu operační paměti vede k překvapivě snadné zranitelnosti Androidu. Vědci pracují na nápravě.

Říkáte si, že získat data ze zaheslovaného telefonu s Androidem je v lepším případě zdlouhavé a nesnadné? Možná vás překvapí zprávy ze sousedního Německa. Tým vědců z Friedrich-Alexander University zveřejnil detailní svou studii o tom, jak lze bez velkého úsilí získat obsahu RAM paměti nebo kód telefonu. Klíčem ke všemu je mráz.


Mobilní telefony si s mrazem příliš nenotují, foto zdroj geek.com

Ne, opravdu jsem se nezbláznil z aktuálního počasí v naší kotlině. Šifrování telefonu s Androidem verze ICS má totiž trhlinu, s pomocí softwaru výše uvedených autorů a zmrazení telefonu se dá jednoduše obejít. Pokud vám angličtina není cizí, tak vám celou problematiku přiblíží následující video:

Nebudeme zabíhat do zbytečných podrobností o fungování paměti RAM, spokojíme se s faktem, že po odpojení napájení se data v nich uložená ztratí. Realita je ovšem trochu jiná. Po určitý čas totiž data v paměti zůstano i bez proudu. Jde o jednotky sekund, tento interval ale lze prodloužit - zmrazením. Postup celého experimentu byl vcelku jednoduchý. Jako testovací mula posloužil oblíbený Galaxy Nexus, druhé housle hrála klasická lednička s mrazničkou a celý kolotoč doplňovalo PC s nezbytnými utilitami.

RAM paměť klasických PC byla na perzistenci obsahu při podchlazení testována již několikrát, naposledy studenty Princetonu

Telefon se v igelitovém sáčku do -15°C komůrky mrazničky odebral na celou hodinku, po vytažení měl na povrchu teplotu 8°C. Následoval rychlý restart telefonu vyndáním baterie, load do fastboot a připojení k PC s Linuxem, kde běžela penetrační utilita, spuštění telefonu v recovery módu a pak už jen nerušené kopírování jinak nedostupných dat. Obsáhlejší pohled na celou věc nabízí následující přednáška:

Podobné fígle byly v souvislosti s operační pamětí u PC prezentovány již v minulosti, v případě mobilních telefonů se ale jedná o první veřejnou ukázku. Stejným způsobem by měla být nabouratelná valná většina telefonů s Andoidem, bez ohledu na jeho verzi.

Co říci na závěr? Snad jen to, že vědci zároveň s tímto odhalením začali pracovat i na metodách, které těmto praktikám zabrání. Do budoucna se nám tak snad bude zase dobře spát.

Diskuze (28) Další článek: Samsung Galaxy Win: čtyřjádrový Dual SIM s obřím displejem

Témata článku: , , , , Samsung Galaxy Nexus, Fígl, Princeton, Mráz, Lednička, Velké úsilí, Jak, #Android,