Jednou větou ze světa navigací

Krátké zajímavosti ze světa navigací, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Na Navigovat.cz se ve článcích a bleskovkách snažíme přinášet to nejzajímavější ze světa navigací. Přitom upřednostňujeme informace, které jsou buď zajímavé anebo se týkají České republiky. V dnešním článku odlehčenou formou shrneme zajímavosti minulého týdne, které se třeba až tolik naší země netýkají, rozhodně však za větu či dvě stojí. Třeba už jen proto, že by se světové výrobky mohly jednou objevit i u nás.

 

Getac: odolný Windows Mobile s kompasem

Windows Mobile jako turistickou navigaci jsme již testovali. Magellan Mobile Mapper 6 nabízel napájení standardními dobíjecími články a skvělou odolnost, což jsou hlavní předpoklady pro použití v přírodě. Výrobce Getac šel ještě dál: komunikátor PS236 vybavil elektronickým kompasem a barometrickým výškoměrem. Výbava čítá 3,5“ displej s VGA rozlišením, procesor s taktem 806 MHz, 4 GB dále rozšiřitelné paměti, Wi-Fi, bluetooth a nechybí ani 3 Mpix fotoaparát s automatickým ostřením. Označení komunikátor jsem použil záměrně, Getac disponuje GSM/UMTS/HSDPA modulem. Podrobnou specifikaci najdete na stránkách výrobce.

 
Půlkilový obrněnec s Windows Mobile

Baterie sice nabízí úžasnou kapacitu 5600 mAh, nicméně klasické články by byly přeci jen lepším řešením. Vzhledem k odolnosti nepřekvapí výška 178 milimetrů a hmotnost rovného půl kilogramu. Cena rozhodně není lidová, 1 699 dolarů (asi 30 tisíc Kč) za model bez 3G modulu.

 

Snímky z dopravních kamer přímo do navigace

Na serveru GPSlodge.com si pohrávají s myšlenkou, jak praktické by bylo přenášet snímky z dopravních web kamer přímo do navigací a já se přidávám. Představte si, že přímo v mapě klepnete na ikonku a objeví se vám aktuální snímek z daného místa. Hned byste věděli, zda jet z práce klasickou a tradičně ucpanou cestu, nebo se zácpě vyhnout. V tomto typickém případě by taková služba předčila i RDS-TMC. Jak ale aktuální snímky dostat do navigace? Zřejmě nezbývá, než využít mobilní datové přenosy. Možná se brzy dočkáme navigací se zabudovaným GSM/GPRS modulem, do kterého jen vložíte datovou SIM kartu. Po technické stránce nestojí myšlence nic v cestě.

 

Držák na kolo pro automobilový Garmin?

Chcete svou automobilovou navigaci připevnit na kolo? Nabízí se spousta držáků, originální dokonce nabízí i Garmin za 18 dolarů. Také na Amazonu nebo eBay se povalují spousty a spousty držáků. Žádný z nich ale neřeší zásadní problém: jak během cesty dobíjet navigaci, jejíž baterie vydrží sotva několik málo hodin?

     
Držáky na kolo od Garminu a solární dobíječka čehokoli Solio

Domácí kutil jistě začne spřádat plány na dobíjení z dynama, nebo jiné zapeklitosti. Dnes ale frčí solární energie: nabíječka Solio Hybrid 1000 vyjde na necelé dva tisíce korun a využijete ji nejen s Garminem.

 

Hlídač dětí druhé generace

Společnost AmberAlert představila druhou generaci svého dětského dozorce. Zařízení kombinuje GPS přijímač a komunikační modlu mobilní sítě. Dáte jej svému dítěti a pak můžete sledovat každý jeho pohyb. A nejen to – můžete specifikovat virtuální oblast, jejíž hranici by dítě za normálních okolností nemělo překročit. Pokud se tak stane, budou rodiče upozorněni. Nechybí informace o rychlosti pohybu dítěte, odposlech a již tradiční „panic button“.

 
Barevná krabička pohlídá vaše děti

A kolik tento virtuální dozor stojí? Zařízení si výrobce cení na 379 dolarů (6 700 Kč) plus měsíční taxa 9-50 dolarů (160 – 880 Kč) dle rozsahu služeb. Aby si jej děti oblíbily, nabízí se ve čtyřech barevných provedeních. Využívali byste podobnou službu i u nás?

Diskuze (5) Další článek: Nokia 7705 Twist: novinka se světelným prstenem

Témata článku: , Dobíječka, Domácí kutil, Solární energie, Svět