Kde vázne tendr na 4. operátora? Optali jsme se ČTÚ

Tendru brání neschválený zákon v parlamentu, tvrdí ČTÚ. A pozor, LTE se bude stavět prvně na venkově, do Prahy smí až později.

Na čtvrtého mobilního operátora čekají mnozí doslova jako na smilování. Loni to vypadalo, že výběrové řízení by se mohlo stihnout ještě letos (2011), dnes už víme, že se dočkáme nejdříve příští rok (2012). Kde to vázne, proč tendr doposud nebyl vypsán a také, zda budou alespoň v prvním kole preferováni mobilní operátoři, kteří u nás ještě nepůsobí, aby se sem dostal někdo nový, jsme se optali Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Zde je odpověď:

Vzhledem k významu připravovaného výběrového řízení Český telekomunikační úřad zpracoval v roce 2010 a vládě České republiky předložil k projednání Postup Českého telekomunikačního úřadu při správě vybraných částí rádiového spektra se zaměřením na podporu poskytování služeb vysokorychlostního přístupu.

Vláda materiál projednala na svém zasedání dne 26. ledna 2011 a svým usnesením (usnesení č. 78 ze dne 26. ledna 2011) souhlasila s navrženým postupem udělení volných kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz ve výběrovém řízení metodou aukce. Současně uložila předsedovi Rady Českého telekomunikačního úřadu zahájit proces výběrového řízení do 3 měsíců od nabytí účinnosti novely zákona o elektronických komunikacích, protože současné znění zákona výběrové řízení metodou aukce neumožňuje.“

Jak jistě víte, ke schválení novely zákona o elektronických komunikacích dosud nedošlo. V rámci přípravy výběrového řízení se však nepředpokládá, že by došlo k přednostní nabídce těchto kmitočtů jakémukoliv ze zájemců.“

Klepněte pro větší obrázek
Dokud se nebude schválena novela zákona o elektronických komunikacích, nemůžeme nic dělat, říká ČTÚ

Nejdřív venkov, Prahu až pak

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zveřejnilo návrh rozvojových kritérií, která navrhuje uložit mobilním operátorům při prodeji rádiových kmitočtů uvolněných po vypnutí analogového televizního vysílání. Operátoři na nich chtějí vybudovat síť pro rychlý mobilní přístup k internetu (LTE). Ministerstvo od nich na oplátku za lukrativní kmitočty chce, aby signálem pokryly i řídce obydlené oblasti, kam dnes rychlý internet nedosáhne.

Klepněte pro větší obrázek
Do Prahy může rychlý mobilní internet s jednou podmínkou

Základním principem je, aby operátor, který kmitočty získá, směl pokrýt každou jednu hustě obydlenou oblast teprve až potom, co pokryje populaci jednoho venkovského okresu; a do Prahy bude smět teprve potom, co signálem pokryje nejméně polovinu všech řídce obydlených regionů," vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Chceme zajistit, aby z přechodu na digitální ekonomiku profitovali opravdu všichni obyvatelé České republiky, nejen ti, kteří bydlí ve velkých městech tak, jako doposud. Zároveň ale navrhovaná kritéria nechávají držitelům nových přídělů dostatečnou volnost v jejich obchodních plánech. Kritéria jsou podle nás také navržená tak, aby je mohli splnit jak stávající, tak případní noví operátoři,“ zdůrazňuje ministr Kocourek a dodává: „Zlepšení přístupu k rychlému internetu v neposlední řadě významně posiluje konkurenceschopnost naší ekonomiky, protože umožní naplno využívat možnosti nových technologií.

Klepněte pro větší obrázek
A to, že bude pokrytí v menších městech a na venkově

Zveřejněním návrhů odstartovala čtyřicetidenní lhůta, po kterou k nim bude Ministerstvo průmyslu a obchodu shromažďovat připomínky od odborné i laické veřejnosti. Po jejich zpracování se kritéria stanou součástí podmínek budoucí aukce, kterou připravuje Český telekomunikační úřad. Základní principy výběrového řízení, aukce, by měl ČTÚ zveřejnit v nejbližších dnech.

Konkurence je nežádoucí, hrozí malá domů

Jak sami vidíte, vypsání tendru brání parlament, který ještě neschválil potřebnou novelu, ale věci se pomalu dávají do pohybu. Mnohem závažnější však je, že celá aukce se může velmi snadno proměnit v „malou domů“ stávajícím operátorům, kteří by jistě žádného konkurenta nechtěli. Může se tak velmi snadno stát, že se u nás zase vůbec nic nezmění a všechno zůstane při starém, tedy při drahém…

Diskuze (77) Další článek: Tablety Sony: klasický, rozevírací a s PlayStation

Témata článku: , , , , Emphasis, Cambria, Vaz, ASCII, Tendr, Operátor, Mobilní přístup