Mobil si vezme energii „z éteru“. Nokia už má prototyp

Výzkumné centrum Nokie pracuje na technologii, která by měla zajistit dobíjení smartphponů "z éteru". Ne ze vzduchu, ale z vlnového vysílání, které je všude kolem nás. Malý mikrosnímač ve smartphonu má umět přeměnit signál pro rádio, televizi, nebo signál mobilních sítí na elektrickou energii. Princip je v základu podobný, jako u bezpečnostních štítků v obchodech. Tyto tzv. RFID štítky jsou pasivními nosiči, které v případě blízkosti vysílače (bezpečnostní brána) nabijí svůj kondenzátor vysílaným vlněním a odešlou odpověď (rozezní alarm při vysílači).

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia Research Center v Helsinkách

Cílem výzkumu Nokie je získávat energii s vyšší účinností a z mnohem vzdálenějších vysílačů, z vlnění o frekvencích v rozsahu 500 MHz - 10 GHz. V současné době jsou schopni z těchto mikrosnímačů získat 5 miliwattů. Krátkodobým cílem je zvednout účinnost na 20 miliwattů, což už podle Markka Rouvaly bude stačit k udržení jejich prototypu v pohotovostním režimu. Aby však byli schopni udržet telefon v provozu i během hovoru, chtějí se dostat až na hodnoty 50 miliwattů, kde by se i při probíhajícím hovoru mohla baterie smartphonu pomalu dobíjet.

Současný prototyp pracuje na principu antény a dvou jednoduchých obvodů. Jeden přeměňuje zachycené vlnění na energii, druhý se stará o přísun energie k baterii, tedy o dobíjení. Nutností je zůstat při jednoduchosti návrhu, aby byla přeměna vůbec efektivní. Střízlivé odhady hovoří o komerčním nasazení v horizontu tří až pěti let. V blízké době tak ještě nějaký ten čas zůstane vrcholem v této oblasti bezdrátové dobíjení.

Diskuze (72) Další článek: Sony Xperia L a SP od května v ČR. Známe i ceny

Témata článku: Nokia, , , , , , MOBI, Pro +, Současný prototyp, Mobil, Výzkumné centrum,