Nenechte se napálit. Ukázka, jak vás hacker na Facebooku připraví o peníze

Myslíte, že hacker je někdo, kdo se vyskytuje jen ve filmech? Myslíte, že na vás zaútočit nemůže? Proč je důležité hlídat si přístup k emailové schránce, nebo k Facebooku? O tom prvním by mohl vyprávět třeba předsedy Vlády Bohuslav Sobotka, na to druhé názorným způsobem upozorňuje video, které na Facebooku vystavila Česká Spořitelna.

Záznam skutečného útoku přes Facebook

Útoky přes Facebook nekončí a zlodějům se už podařilo ukrást velké částky peněz. Ze záznamu reálné konverzace, vedené z profilu přítele, do kterého se naboural útočník, pochopíte, jak to funguje. Buďte pozorní, a NIKDY NIKOMU neposílejte údaje ke svému účtu. Než se přihlásíte do svého bankovnictví, ZKONTROLUJTE, jestli jste skutečně na stránce SERVIS 24. Sdílejte, prosím, ať nenaletí vaši blízcí.

Zveřejnil(a) Česká spořitelna dne 9. únor 2016

ČS také říká, jak se takovému útoku bránit: „Buďte pozorní, a nikdy nikomu neposílejte údaje ke svému účtu. Než se přihlásíte do svého bankovnictví, zkontrolujte, jestli jste skutečně na stránce Servis 24.“ Doporučení je to sice pravdivé, ale dost obecné a osobně myslím, že nejobtížnější je rozpoznat problém hned v ten prvotní moment, když vám píše váš vlastní kamarád a chce něco nestandardního.

Tady přidám tip já. Potřeboval jsem po jednom z našich autoru rodné číslo, takže jsem mu napsal naším standardním komunikačním kanálem. Obvykle reaguje bez okolků, teď se najednou zeptal, jak má vědět, že nejsem hacker. Optal se tedy na věc, kterou hacker teoreticky vědět může, ale v praxi je to značně nepravděpodobné: „Kdy jsme se osobně viděli naposledy?“ Oceňuji jeho pohotovost, protože situace byla o to těžší na identifikaci, že jsem nechtěl peníze, ale „jen rodné číslo“.

Diskuze (26) Další článek: TP-Link HA100: Levná hudba bez kabelů [minirecenze]

Témata článku: , , , , , , , Rodné číslo, Hack, Úkaz, F +, FAC, Jak, Nen, Ukázka, Komunikační kanál, Vaš, Pen