Nokia 6710 Navigator: s hvězdou na bradě (test)

GPS v mobilu už dnes není nic výjimečného, čím se tedy odlišuje třetí Nokia Navigator? Čím si zaslouží své přízvisko a navigační hvězdu?
Kapitoly článku

Nokia 6710 je už třetí generací navigačního telefonu od Nokie. Od doby uvedení prvního 6110 Navigatoru se ale mnohé změnilo. Navigace v mobilu už dávno není nic výjimečného. Má tedy 6710 stále co nabídnout?

První dva Navigatory od Nokie jste mohli snadno identifikovat díky vysouvací konstrukci a tlačítku s hvězdičkou, které se nacházelo pod ovládacími prvky. Také novinka zachovává tradici a hvězdičku najdete pod čtyřsměrnou navigační klávesou. Slouží pochopitelně k rychlému přístupu k mapám a potažmo i samotné navigaci. Další ovládací prvky se shodují s multimediální řadou chytrých Nokií. Na telefonu najdete dvě kontextové klávesy, korekční klávesu a tlačítko pro přístup do menu. Uprostřed toho všeho nesmí chybět čtyřsměrný ovladač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 6710 Navigator
Nokia 6710 NavigatorModel Navigator má ve verzi 6710 nově 2,6" displej, Mapy Nokia 3.0, 5MPx fotoaparát s autofocusem a diodovým bleskem, 600MHz procesor a Wi-Fi. Zůstala baterie o kapacitě 950 mAh a systém Symbian S60 třetí edice s Feature Packem 2.rozměry a hmotnost: 105 × 50 × 15 mm, 117 g
displej: 2,6'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/1 900/2 100 MHz), GPRS (třída 32), EDGE (třída 32), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 50 MB, 128 MB RAM, microSDHC
baterie: 950 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
76 %
(57. místo z 1187)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 8 740 Kč (koupit)

Že se telefon nesoustředí pouze na navigační funkce zjistíte pouhým obhlídnutím konstrukce. Na horní straně se nachází otvor pro 3,5mm jack, zadní strana zase nabízí 5Mpx fotoaparát s bleskem. Máme tedy před sebou i multimediální telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zajímavě (a bohužel nepříliš šťastně) výrobce řeší přístup k systémovému konektoru a slotu pro paměťové karty microSD. Najdete je na levém boku a místo obvyklé krytky, která se vyklápí do strany, se zde nachází příklopka, která se zasouvá do vnitřku telefonu. Problém spočívá v tom, že se s ní neoperuje nijak snadno a zaklapnout ji je mnohem obtížnější než u dříve používaného řešení. Ne každá změna musí být nutně k lepšímu.

Telefon mi zpočátku připadal dost velký i těžký, hodnoty jsou ale shodné se starším modelem. I přes tento fakt dokázal výrobce zvětšit displej až na současných 2,6 ". A to se u telefonu určeného pro navigaci rozhodně počítá jako pozitivní vlastnost.

Prohnutý mobil

Když se na Nokii 6710 podíváte z boku, nemůžete si nevšimnout prohnutého horního dílu telefonu. Zajímavý designový prvek se nijak negativně nepodepsal na konstrukci, z estetického hlediska možná trochu vadí, že při otevřeném telefonu je vidět mezera mezi spodní a horní částí. Drobný prohřešek mobilu snad odpustíte, obzvláště když si uvědomíte, že výrobce myslel na takové detaily, jako je větší výška tlačítek alfanumerické klávesnice horní řady. Takto se vám opravdu nestane, že by prst měl méně místa při jejich ovládání. Klávesnice je vůbec povedená, tlačítka sice nemají rozestupy ale nejsou zase tak malá, abyste si je mezi sebou pletli. Ve tmě vám pomůže rovnoměrné bílé podsvícení, které jsem postrádal jen u tlačítek příjmu a ukončení hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mírné prohnutí telefonu má za následek jediný konstrukční nedodělek, na který jsem narazil. Horní díl mobilu se lehce hýbe, nejedná se ale opravdu o nic dramatického

Chválit musím i u displeje. Sice mohl být klidně ještě větší, nabízí ale perfektní čitelnost i na přímém slunci, kterou ještě podpoříte volbou vhodně zvoleného tématu. Domníval jsem se, že displej je typu OLED, specifikace výrobce ale mluví o technologii TFT. Nad displejem se nachází čidlo pro automatickou regulaci podsvícení, vedle něj je pak objektiv druhé kamery.

Klepněte pro větší obrázek
Displej, to je letitá klasika - jak v dobrém, tak i ve špatném (třeba rozlišení QVGA)

Starý Feature Pack, nové vlastnosti

O samotném operačním systému jsem se původně nechtěl rozepisovat nikterak podrobně, vždyť se jedná o starý známý Symbian S60 3rd Edition s Feature Packem 2. Takových telefonů už jsme viděli celou řadu. Stačí ale chvíli procházet nabídku v této Nokii a narazíte na celou řadu změn. Zapracovány jsou v nejnovějších modelech řady E, u Navigatoru bych je ale nečekal. Pravděpodobně souvisejí s aplikací Nokia Messaging, o nový Feature Pack se nejedná. Úpravy sice nejsou zásadní, ale nepřehlédnete je. Hned na úvod prohlásím, že se mi líbí, jen nechápu, proč výrobce nějakým způsobem neohlásí, že telefon nabízí upravený systém. Takto vlastně nikdy nevíte, v jaké podobě vás systém čeká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odlišnosti spojené s Nokia Messaging v systému okamžitě poznáte, grafická podoba je zcela jiná

Úpravou naštěstí neprošel takřka dokonalý pohotovostní režim, z něhož lze rychle hledat jakýkoli obsah v telefonu, nastavit si e-mail, mít přehled o událostech v kalendáři nebo být informován o nových e-mailech. Také podoba hlavní nabídky je tradiční, novou grafiku už jsme vidět mohli. Názory na ni se různí, osobně bych nejvíc přivítal možnost výběru mezi starou konzervativnější podobou a novou rozjásanější verzí.

Přepracování se ovšem dočkala už tak základní aplikace jakou bezesporu je telefonní seznam. Na první pohled stejný adresář se liší v různých maličkostech. U každého kontaktu se nachází šipka směřují doleva a pokud směr vyzkoušíte, objevíte rychlý způsob, jak dané osobě poslat zprávu, e-mail, nebo jí zavolat. Pokud vyplňujete údaje poctivě, objeví se i možnost ukázat adresu na mapách nebo si s daným člověkem naplánovat schůzku.

Z důležitých funkcí adresáře musím rozhodně jmenovat ještě možnost vytvořit si zálohu kontaktů na paměťovou kartu a možnost vyhledávání za pomocí technologie T9. Nedá se ovšem začít psát z pohotovostního režimu, ale musíte vstoupit do seznamu. Adresáři chytí také klasické dělení na záložky, nikde nejsou vidět skupiny, které se staly součástí telefonního seznamu. Místo toho si můžete nechat zobrazit kontakty v telefonu nebo z Ovi.

Témata článku: Nokia, , , Nokia 6710 Navigator, Nokia N-Gage, Doživotní licence, Brad, Nedodělek, Výborný telefon, Typ oled, Navigatoru, Test, Ženský hlas