Nokia Asha 305 a 306: rádoby smartphony [recenze]

Telefony Asha 305 a 306 v některých zemích Nokia prodává jako smartphony. Mohou se levné Series 40 srovnávat s chytrými platformami?

Nokia letos konečně přišla s nápadem rozšířit svou řadu hloupých telefonů o ty bez hardwarové klávesnice. Na trh vstupují telefony ovládané téměř kompletně skrze dotykový displej, dvojčata Nokia Asha 305 a 306. Na první pohled jsou to identická zařízení, drobnou odlišnost však přece jen najdeme. V případě první je to schopnost pojmout dvě SIM karty, druhá Finka zase vyniká svou konektivitou, obsahuje totiž Wi-Fi modul.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Asha 305 a 306 na tiskových fotografiích

Nokia ušetřila při výrobě těchto telefonů za klávesnici, která zůstavá pouze virtuální a díky tomu může ušetřit i budoucí majitel jednoho z těchto kousků. Nízká cena sice může být dobrým lákadlem, otázkou však zůstává, jak úspěšní byli vývojáři z Finska při úpravách systému S40 pro celodotykové ovládání. V Indii dokonce oba zmiňované modely Nokia nazývá smartphony a my v dnešní společné dvojrecenzi zjistíme, jestli si takové označení zaslouží.

Klíčové vlastnosti:

  • 3" rezistivní LCD displej
  • operační systém S40 s úpravami pro celodotykové fungování
  • slot na paměťovou kartu
  • Nokia Asha 306 má Wi-Fi
  • Nokia Asha 305 je dualSIM
  • výdrž baterie 3 až 4 dny
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • nepříliš elegantní vzhled
  • tváří se jako smartphone, ale má do něj daleko
  • horší citlivost displeje
  • pomalé reakce systému

Nokia Asha 305
rozměry a hmotnost: 110 × 54 × 12,8 mm, 98 g
displej: 3,0", odporový TFT LCD, 240 × 400, 155 PPI
sítě: GSM
konektivita: microUSB Type-B, Bluetooth 2.1
paměť: 10 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 110 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Series 40 Developer Platform 2.0
fotoaparát: 2MPx, video (176 × 144)
15 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Nokia Asha 306
rozměry a hmotnost: 110 × 54 × 12,8 mm, 98 g
displej: 3,0", odporový TFT LCD, 240 × 400, 155 PPI
sítě: GSM
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1
paměť: 10 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 110 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Series 40 Developer Platform 2.0
fotoaparát: 2MPx, video (176 × 144)
15 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Už nějakou dobu se u Nokie setkáváme s balením, které má majiteli ukázat, jak moc je ekologické. Materiál, z něhož je krabička vyrobena, je totiž znatelně recyklovaný a již při prvním otevření krabičky a vybalování telefonu máte díky rozlepujícím se hranám pocit, že se balení snaží zrecyklovat znovu. Na produktových stránkách Nokie se pak můžete dočíst o tom, že dokonce celý telefon je 100% recyklovatelný. Nás však více než samotné provedení krabičky zajímá, co se v ní ukrývá. Kromě telefonu s baterií je to uživatelský manuál, průměrně hrající pecková sluchátka, klasická Nokia nabíječka s 2mm konektorem a paměťová karta o kapacitě 2 GB. Ta má zřejmě kompenzovat absenci datového kabelu.

Falešný kov

I přesto, že díky svým rozměrům 110,3 × 53,8 × 12,8 mm se v ruce telefon drží dobře, hmotnost 96 g není už tak potěšující, kapsu vám ale neutrhne. Jednou z daní, která přichází s nízkou cenovkou, je levně působící design. Celé tělo mobilu tvoří dle očekávání plast, na výběr máte ze čtyř barevných provedení. Z červené, tmavě modré, stříbřitě šedé a grafitově šedé se nám do rukou dostala poslední zmíněná varianta. Při čelním pohledu působí díky mírně vypouleným bokům telefon baculatě. Tomuto efektu napomáhají zkosené hrany horního a dolního okraje telefonu, které jsou pokovené. Ve výsledku to působí dost lacině a na pochromovaných plastech se o to ochotněji usazuje mastnota a otisky prsů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Okolí displeje je bez ohledu na barevnou verzi vždy černé

Nad spodním okrajem našly své místo jediné dvě hardwarové klávesy. Přesněji jde o jedno dlouhé tlačítko s telefonními funkcemi kombinované s vypnutím zařízení. Uprostřed této lišty se ukrývá mikrofon. Barva lemování displeje je nezávislá na barevné variantě, vždy dostanete lesklou černou. Nevyužitý prostor nad displejem zabírá poměrně velkou plochu, mohl být využit pro rozšíření displeje nebo naopak pro smrsknutí rozměrů telefonu. Takhle se v něm totiž vyjímá jen logo severského výrobce a reproduktor pro volání. Jakékoli senzory Nokia Asha 305 a 306 postrádá. O tom, jak je vyřešena například absence čidla přiblížení, se více dočtete v sekci věnované volání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reproduktor leží na zádech a je hodně hlasitý

Horní hranu telefonu obsadily tři konektory - klasická nokiácká 2mm zdířka pro nabíjení, microUSB konektor (ten je možno použít jak pro přenos dat, tak pro nabíjení) a 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Další hardwarové ovladače najdete na pravém boku telefonu. Kolébkové tlačítko slouží pro změnu hlasitosti, druhé tlačítko v sousedství využijete k zamknutí displeje. Levý bok si pro sebe zabral slot na paměťovou kartu, jejíž kapacita může dosáhnout maximálně 32 GB. Interní paměť poskytne 10 MB pro systémové položky, vnitřní uživatelsky přístupnou paměť o velikosti 64 MB lze pomocí microSD rozšířit až na úroveň moderních smartphonů. V případě Asha 305 navíc získáte na levém boku slot pro sekundární SIM kartu. Matná záda ukrývají slot na běžnou miniSIM kartu a baterii o kapacitě 1 110 mAh. Přestože se jedná o celodotykový telefon a tím pádem je nutné podsvítit větší plochu displeje než u klasických lowendů, při běžném užívání vydrží telefon bez problémů tři až čtyři dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Asha 305 a 306 nám z boku připomínají lodičku

Musíte přitlačit

Chcete-li dotykáč za co nejnižší cenu, připravte se také na lowendovou výbavu. V případě displeje budete muset vystačit s poměrně malým třípalcovým rezistivním LCD displejem, při ovládání tedy budete muset přitlačit. Trpělivost pak zvláště vyžadují aplikace telefonu, u kterých se neobejdete bez precizních doteků. Na druhou stranu zase můžete použít nehet nebo jakýkoli předmět s tupým hrotem. Displej nabídne rozlišení pouhých 400 × 240 bodů, není proto divu, že se obraz může zdát zrnitější a při bližším pohledu uvidíte i jednotlivé pixely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displejem najdeme dvě mechanická tlačítka, nad displejem vidíme jen sluchátko a logo

Vadou, kterou trpí snad všechny rezistivní displeje, je nepříliš reálné vyobrazení barev. Celá obrazovka totiž působí jakoby se ukrývala za tenkou záclonou, která na barvy působí zamlžujícím efektem. Špatné čitelnosti na přímém slunečním světle se bát nemusíte, očekávejte ale viditelnou přítomnost matice teček po celé ploše displeje, a to i při mírnějším osvětlení. Otisky prstů se usazují skoro na každém displeji, vyvstává tedy spíše otázka, jaké úsilí je třeba vyvinout k jejich odstranění. Mazání šmouh z displeje Asha 305 a 306 není nikterak náročným úkonem, postačí i cíp bavlněného trička.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod baterii Nokie Asha 306

Témata článku: Nokia, , Nokia Asha 305, Nokia Asha 306, Nokia Asha 311, Samsung Star, Samsung Star Wi-Fi, Finka, Nokia Asha, Běžné užívání, Základní atribut, Oblíbená značka, Náročný úkon, Rozšíření funkcí, Podprůměrné rozlišení, Celá obrazovka, Malá úhlopříčka, Měsíční pohled, Notifikační roleta, SMA, Největší rozlišení, Postupné psaní, Bílá plocha, Zvuk čistý, Asha