Nokia Lumia 610: základní kurz tanga [recenze]

Nokia přivedla k životu první telefon s WP Refresh, který povoluje nižší výbavu. Jak se projevil slabší hardware na praktickém používání?

Partnerství společností Microsoft a Nokia zřejmě ještě dlouho bude vyvolávat mnoho emocí. Na jedné straně slýcháme pozitivní reakce na skloubení kvalitního dílenského zpracování Nokie a velmi rychlého a neotřelého systému Windows Phone. Na straně opačné stojí hlasy kritiků, které poukazují na několik více či méně důležitých funkcí, které konkurenční operační systémy bez problému podporují a Windows Phone je nezvládá. Pokud dosavadní modely Nokia Lumia 710 a 800 byly právě z těchto důvodů rozporuplné, bude zajímavé sledovat, jak lidé zareagují právě na Nokii Lumia 610.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 610 na tiskových fotografiích

Prozatím nejnovější model řady Lumia byl poprvé prezentován na letošním barcelonském mobilním veletrhu. Jeho představení bylo umožněno snížením hardwarových požadavků Microsoftu pro chod Windows Phone. Spolu s modelem Lumia 610 byla v Barceloně (znovu)představena také vlajková loď Nokia Lumia 900. Její prodejní start se však v České republice neustále odkládá, hlavním důvodem je především její velký úspěch za mořem, a tudíž menší trh, jako ten náš, si musí ještě chvíli počkat.

Klíčové vlastnosti:

  • líbivý vzhled s prvky kovu, tovární zpracování na úrovni
  • 3,7" dotykový TFT displej s rozlišením 480 × 800 bodů
  • nová verze OS Windows Phone 7.5 Refresh
  • 800MHz procesor od Qualcommu, 256 MB RAM
  • možnost sdílení internetu pro jiné zařízení (tzv. tethering)
  • ochranné gumové pouzdro v balení

Hlavní nedostatky:

  • pomalejší reakce při spouštění aplikací třetích stran
  • některé aplikace nelze kvůli nižší hardwarové výbavě nainstalovat
  • internetový prohlížeč zatím proti jiným platformám zaostává
  • WP Refresh neodstranil některé drobné chyby, např. náhled kalendáře nebo zúženou klávesnici
  • chybí slot na paměťové karty, jediným řešením rozšíření je cloud
  • nutnost synchronizace multimédií přes Zune

Nokia Lumia 610
rozměry a hmotnost: 119 × 62 × 12,0 mm, 132 g
displej: 3,7", kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 252 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 8 GB, baterie: 1 300 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 7.5 (Mango)
fotoaparát: 5MPx, video (640 × 480), autofocus, blesk
23 %
vybavenost
cena: už se neprodává

První svého druhu

Vraťme se ale k zásadnějšímu tématu, jímž je právě snížení požadavků Microsoftu pro telefony, na kterých má běžet operační systém Windows Phone 7. Tento krok redmondské společnosti se dočkal poměrně velké kritiky uživatelů. Stěžovali si převážně na fakt, že tímto ústupkem utrpí hlavní přednost jejich systému, tedy pověstná rychlost. Hned na začátku mohu prozradit, že tato obava se, zde s důrazem na slovo částečně, naplnila. Dovolím si ale řečnickou otázku. Co měl Microsoft a Nokia jiného dělat?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumia 610 v tyrkysově modré je velmi fotogenická

V té doby poměrně vysoké požadavky na hardware se zákonitě musely negativně promítnout v ceně takových zařízení, což prakticky znemožnilo bojovat na trhu s low-end telefony s Androidem. Proto přišlo rozhodnutí drobně snížit tyto limity a umožnit tak společnostem, jež se s Microsoftem rozhodly spolupracovat, vyrábět levnější komunikátory, které mohou začít těm androidovým cenově konkurovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt je u modré varianty z lesklého plastu

První reakce po vybalení telefonu z krabice byla, že tento telefon se po designové stránce velmi povedl. V prvé řadě zaujme především lesklý kovový rámeček, který obepíná dotykový displej. Jeho úhlopříčka měří 3,7 palce. Jde prakticky o stejný panel, jaký má Lumia 710, rozlišení je opět 480 × 800 bodů. Kvalita zobrazení je na výborné úrovni. Displej je jemný a dobře čitelný i v exteriéru. O regulaci podsvícení se dokáže automaticky postarat světelný senzor. Displej chrání před poškrábáním speciální polarizované sklo Gorilla Glass. Škoda, že jsme se ani v případě Lumie 610 nedočkali technologie ClearBlack pro ještě sytější barvy a věrnější podání černé, kterou se pyšní lépe vybavená Lumia 800. V této kategorii to však nepovažujeme za nedostatek.

Naláká vzhledem

Pod displejem nemůže chybět trojice senzorových tlačítek pro ovládání systému, která v tomto případě skrývají jedno příjemné překvapení. K tomu se dostaneme později. Pod těmito tlačítky je ve středu umístěný mikrofon. Naopak reproduktor spolu se senzory přiblížení a světla najdeme nad displejem. Vzhledově povedenou přední stranu dotváří spodní brada telefonu, jež je ve skutečnosti spojena do jednoho kusu se zadním krytem. Telefon je tedy do zadního krytu nutno vložit, což výrazně napomáhá pocitu celistvosti telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z boku je dobře patrný kovový rám kolem displeje

Boky Lumie 610 tvoří napůl zasahující plastový zadní kryt telefonu a napůl zmíněný kovový rámeček. Na pravé straně je mezi spojení těchto dvou materiálů vloženo několik mechanických tlačítek vyrobených z plastu. Nejvýše je usazena klávesová kolébka pro ovládání hlasitosti, hned pod ni se po vzoru Lumie 800 vrátilo vypínací/zamykací tlačítko. Na samém spodu pravého boku nalezneme nezbytnou mechanickou spoušť fotoaparátu. Levý bok pak zůstal ničím nedotčený. Konektory pro koncovku microUSB kabelu, nebo 3,5mm jacku od sluchátek nebo reprobeden umístili designéři na horní hranu telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K ovládání slouží trojice senzorových tlačítek

Na horní hraně je také šikovně řešený otvor pro poutko. Pro jeho připevnění k telefonu totiž musíte sundat zadní kryt, právě pod ním se totiž skrývá háček, za nějž poutko či přívěsek zaháknete. Oproti dosavadním Lumiím (vyjma bílé verze Lumie 800 a 900) je nejnovější přírůstek vyroben s lesklou povrchovou úpravou, což bohužel nahrává četnému ulpívání otisku prstů na jeho povrchu. To je patrné především na zadním krytu. Jestli nechcete řešit šmouhy, měli byste před modrou či bílou verzí Lumie 610 dát přednost černé, ta je matná. Samotný zadní kryt je v horní části přizpůsoben tak, aby skrze něj byla vidět čočka fotoaparátu a přisvětlovací dioda. Konečně v jeho spodní části nalezneme mřížku, za níž je schovaný poměrně velký hlasitý reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod mřížkou se skrývá hlasitý reproduktor

Součástí prodejního balení je mimo telefonu také kompaktní nabíječka, která se na rozdíl kupříkladu od té z balení Nokie Lumie 710 již skládá ze dvou částí, tedy malého adaptéru a samostatného microUSB kabelu, který se k adaptéru připojí. To ocení hlavně ti uživatelé, kteří jsou často na cestách. Dále v balení najdeme klasická „in-ear“ sluchátka s několika výměnnými náušníky a samozřejmě různé návody. Poslední položkou balení je ochranný gumový rámeček na telefon. Osobně však musím říct, že po jeho nasazení na „šestsetdesítku“ se telefon ovládá o něco hůře, protože tento ochranný prvek telefon poměrně dost rozšíří. Ale i tak je nutno Nokii za tento krok pochválit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod baterii se skrývá slot na microSIM kartu

Témata článku: Nokia, , , , Nokia Lumia 610, Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, Výměnný náušník, Kancelářský program, Nokia Lumia, Chvost, Český seznam, Základ, Stejný účel, Líbivý vzhled, Oficiální cena, Nejnovější přírůstek, Herní hub, Bezplatné vyzkoušení, Velký smartphone, Pozitivní reakce, Assassin's Creed, Hloupá nokia, Kniha jízd