Operátoři nebudou ukládat informace o naší komunikaci

Na příkaz státu o nás operátor věděl všechno. Kam voláme, komu píšeme, kde se při tom nacházíme. Ústavní soud dnes zákon zrušil.

Čeští mobilní operátoři (a poskytovatelé internetových služeb) měli na základě zákona z roku 2005 povinnost shromažďovat a uchovávat informace o elektronické komunikaci mezi lidmi. Nejméně půl roku (nejdéle rok) museli uchovávat záznamy o veškerých hovorech, SMS, emailech nebo i o návštěvách lidí na konkrétních internetových stránkách, uchovávány byly také lokalizační údaje jednotlivých uživatelů. Operátoři neukládali obsah samotných zpráv a hovorů, pouze informace o nich (čas, adresát, zeměpisná poloha, adresa webové stránky). Zákon měl sloužit k obraně země před možným terorismem, operátoři byli povinni na vyžádání informace předat Policii a zpravodajským službám.

Tento zákon však u Ústavního soudu napadla skupina pěti desítek poslanců parlamentu, v čele s Markem Bendou (ODS). Poslanci tvrdí, že policie zákona zneužívá k neodůvodněnému sledování lidí. Policie během loňského roku využila možnosti sledovat elektronickou komunikaci mezi lidmi v 86 000 případech. Poslanci tvrdí, že policie zákonnou možnost sledovat korespondenci lidí „zřetelně nadužívá“, že norma nesplňuje původní očekávání a že v boji proti terorismu nijak nepomáhá. Zákon vidí jako porušení práva na nedotknutelnost osoby a jejího soukromí. Podle ústavy má totiž každý právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života. Poslanci zároveň namítají i porušení listovního tajemství a konečně i porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Kauza vzbuzuje mnoho otázek. Zeptali jsme se přímo u operátorů, jejjich reakce najdete v tomto článku

Dalším výrazným argumentem pro zrušení zákona je fakt, že v České republice jsou předplacené karty anonymní. Celoplošné uchovávání dat je tak značně neefektivní. Soudu se rovněž nelíbilo, že data o uživatelích uchovávaly soukromé společnosti a hrozilo tak jejich zneužití (např. pro marketingové účely).

Stejné kauzy řešily nedávno například ústavní soudy v Německu a v Rumunsku, které operátorům nařídily veškeré shromažďované databáze okamžitě zlikvidovat.

Dnes v 10:00 padl rozsudek Ústavního soudu, který ruší inkriminovanou část zákona o elektronických komunikacích (§ 97 odst. 3 a odst. 4). Mobilní operátoři nadále nebudou moci tato data uchovávat.

Ústavní soud seznal, že napadená právní úprava porušuje ústavněprávní limity, neboť nesplňuje požadavky plynoucí z principu právního státu a je v kolizi s požadavky na omezení základního práva na soukromí v podobě práva na informační sebeurčení ve smyslu čl. 10 odst. 3 a čl. 13 Listiny, které plynou z principu proporcionality.

Soudkyní zpravodajkou byla Eliška Wagnerová, žádný ze soudců k nálezu neuplatnil odlišné stanovisko. 

Text nálezu je dostupný zde [PDF, 441,08 kB].

Použitelnost již vyžádaných údajů pro účely trestního řízení bude třeba individuálně soudně přezkoumat z hlediska opodstatněnosti vzhledem k závažnosti trestného činu.

Diskuze (17) Další článek: Amazon: vyzkoušejte aplikaci před koupí

Témata článku: , , , Právní úprava, Eliška, Info, Zeměpisná poloha, I/O, Uchovávání, Informace o, Sledování lidí, Lokalizační údaj, Informace