Proč se počítače ještě nenaučily myslet jako lidi

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 9

Názory k článku

avatar
25. 10. 2015 21:35

Jednoduchá odpověď - sami lidé neví, jak myšlení funguje a jaké procesy v mozku probíhají. Letadlo postavili také až po pochopení aerodynamiky, nestačilo jen kopírovat ptáky. Dnešní úroveň AI je na úrovni létajících strojů z dob renesance a to jak funkcí, tak i přístupem k řešení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 10. 2015 09:30

Podle mě to má 3 úrovně. A počítače a roboti zatím tragicky zaostávají. První úroveň . Vysoký výpočetní výkon. Jak u počítače tak u člověka je to nevědomé. Mozek reguluje činnost miliard buněk, jejich výživu, dýchání, spoustu opravných procesů, dynamicky reguluje rovnováhu organismu. Vědomé myšlení by tady bylo extrémně pomalé a nejisté, proto je to nevědomé. Druhou úrovní kterou už vůbec počítače nemají je fantastická interakce s okolím (získávání energie, rozmnožování, evoluční mechanismy, ochrana, fantastická orientace v prostředí, rozpoznávání vzorů v okolí). Třetí úrovní je vědomí. Zatím jsem neviděl počítač, který vy měl schopnosti jakéhokoliv nejprimitivnějšího zvířete.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 10. 2015 00:11

Kdysi byl v Hyde Parku na ČT nějaký americký profesor, který se věnuje umělé inteligenci, a pamatuju si z toho několik zajímavých myšlenek:1.) Otázka, jestli bude někdy stroj myslet jako (nebo lépe než) člověk je podle něj absurdní, protože předpokládá, že člověk není stroj.
Ale podle všeho, co víme, člověk _JE_ stroj. V principu je člověk (či zvíře) nějaké "zařízení" založené elektrických a chemických jevech, nic nadpřirozeného, co by v principu nešlo sestavit nebo simulovat.
2.) Problém je v tom, že živočichové - na rozdíl od dnešních počítačů, mají dva nezávislé řídící systémy. Jeden je ten "elektrický" přes mozek a nervy, a druhý je "chemický" přes žlázy a hormony.
Ty systémy se pořád navzájem ovlivňují, umí si vzájemně zvýraznit nebo utlumit nějaké jevy.
Počítač nemá tento téměř nezávislý paralelní zpětnovazební systém, uvažuje příliš lineárně. Proto "nemyslí" jako živočich.3.) Jen tak pro zajímavost:
Zvednout míček ze země je asi tak 1000x těžší úkol, než vyhrát šachovou partii. Počítač umí v šachu porazit i Kasparova, ale ve zvedání míčku i ten nejlepší počítač na světě řídící nejlepší techniku prohraje s tříletým dítětem.
Proč, to zjistíte tady:
https://www.youtube.com/watch...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 10. 2015 20:43

Není důvod k tomu aby se vyvíjela umělá inteligence co bude myslet jako člověk, mozek a počítač fungují úplně diametrálně odlišnými způsoby, at už jen to, že mozek roste a mění se v průběhu času, mozek je 3D, informace v něm jsou uloženy a je s nimi pracováno odlišně. Aby jsme počítačem simulovali lidský mozek, na to si ještě počkáme a bylo by to velice neefektivní.Pravdou je, že stále nevíme, jak daleko od opravdové umělé inteligence jsme.(která se nebude schopna jen učit informace a použít je, ale pomocí informací měnit vlastní způsob myšlení a přizpůsobovat způsoby učení a uchovávání informací podle situací ve kterých se nachází)Můj komentář je vztažen především k naivním představám ze sci-fi filmů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 10. 2015 15:46

Kdo ví jestli tohle jednou bude. Nebo můžeme čekat na evoluci až zasáhne. Až se samo bude slučovat z jakési nutnosti, železo uhlík a křemník. Teda na podobný princim, ze kterého jsme vznikly my... Dělám si prdel
Těžko říct jestli je člověk schopný naprogramovat vědomí, které si uvědomuje samo sebe. Ale, kdyby roboti alespoň dokázali dělat práci ve všech sférách jako člověk, bylo by to super a rodiče by se mohli věnovat více svým potomkům. Na to jsou technologie ještě technologie krátké, ale už budou první biopočítače. Lidé mají v sobě elektrický obvod, díky kterému ovládáme kapacitní displeje a mozek celé tělo takže křemík v budoucnu nemusí hrát vůbec roli a pujde to tovnou přes kmenové bunky a DNA.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 10. 2015 12:38

Proc to neumi? Protoze pc umi jen to, co ho nauci clovek a pomoci "nul a jednicek" toho moc nedokaze. Neurochirurg se tomuhle clanku asi jen zasmeje...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor