T-Mobile postaví síť pro internet věcí

Budoucnost je v internetu, za pět let do něj má být připojeno kde co. Operátor ohlásil, že testy dopadly dobře a příští rok rozjede komerční provoz.

No konci května oznámil T-Mobile, že má v úmyslu vybudovat síť pro internet věcí (používá se zkratka IoT z anglického Internet of Things). Nyní operátor oznámil, že letní testy (měly ověřit, zda zvolené řešení funguje) dopadly nad očekávání dobře. V IoT vidí T-Mobile ohromný potenciál do budoucna, jelikož dle odhadů má být do pěti let připojeno kolem 200 miliard zařízení. T-Mobile jde proto budoucnosti vstříc a vybuduje celorepublikovou síť určenou speciálně pro internet věcí.

Klepněte pro větší obrázek
Máte-li zájem o pohled do budoucnosti, doporučuji prezentaci T-Mobilu a jeho projektu pro IoT, stáhnete zde (PDF)

Jen pro zajímavost, dnes čítá počet věcí připojených do internetu 15 miliard zařízení, ale během následujících pěti let by jejich počet měl stoupnout třináctkrát. Čistě průměrně by tak na jednoho člověka na planetě Zemi vycházelo 26 takových zařízení. Možnosti využití jsou takřka nekonečné, pro lepší představu bychom mohli vymezit několik množin:

  • Wearebles (nositelnosti): známe už nyní, ale do budoucna lze očekávat monitoring zdraví ve smyslu životních funkcí, nebo takový obojek vaší kočky připojení do internetu
  • Connected cars (připojená auta): vyhnou se zácpě nebo třeba upozorní na dopravní nehodu, která se právě stala pár kilometrů vaším směrem nebo opačně odeslání zprávy záchranářům o tom, že se nehoda stala vám
  • Connected homes (připojené domácnost): topení, kouřové detektory, optimálně plná lednice i zabezpečovací alarmy, aby vám někdo „neloupal perníček“
  • Connected cities (připojená města): parkování, osvětlení, semafory, popelnice, bezpečnost na veřejných místech s vysokou koncentrací lidí
  • Industrial internet (internet v průmyslu): využití v dopravě, zdravotnictví, v továrnách, logistice

Aby to celé fungovalo, bude potřeba síťová infrastruktura. Tu T-Mobile vybuduje spolu se společností SimpleCell Networks. Pokrytí celé ČR bude vyžadovat 400 až 500 stanic a celá síť poběží na bezlicenční frekvenci 868 MHz. Dodavatelem a autorem technologie je společnost SIGFOX. Síť má zajistit především přenos krátkých textových zpráv, například periodické odesílání GPS lokace, naměřených hodnot atd. Pro připojení zařízení dodává SIGFOX chipset, pro lepší představu přikládám obrázek níže:

Klepněte pro větší obrázek
Čip od SIGFOXu pro zapojení do internetu věcí, T-Mobile uvádí, že náklady jsou nízkou (obr.: ekito.fr)

T-Mobile uvedl, že výsledky testování předčily očekávání: byl zjištěn obrovský dosah signálu v přímé viditelnosti (až 120 kilometrů), velmi dobrý průnik do budov a vysoká spolehlivost doručení zprávy i za špatných rádiových podmínek při pokrytí místa z více základnových stanic. Zprávy byly obvykle doručovány za jednu vteřinu. Pilot rovněž prokázal vysokou odolnost proti rušení a bezproblémovou instalaci a oživení základnových stanic. Testování probíhalo v oblastech bezpečnosti, logistiky, utilities a tzv. Smart Cities.

Pokud vás problematika IoT zajímá, určitě si stáhněte prezentaci, kterou T-Mobile publikoval v svém portálu pro novináře, najdete ji zde (PDF).

Síť SIGFOX se instaluje na standardní mobilní vysílače a umožňuje ekonomický a energeticky úsporný přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti. Tím odstraňuje bariéry pro širokou implementaci řešení internetu věcí a M2M a zásadně prodlužuje životnost baterie a připojených zařízení. Komerční služby založené na nové síti plánuje T-Mobile spustit už v průběhu příštího roku.

Diskuze (14) Další článek: Testujeme Samsung Galaxy J5 [video]

Témata článku: , , , , , , , , T - Mobil, Vysoká spolehlivost, Síť, Post, Posta, Celá síť, Connected car, MOBI, Smart Cities, Lednice, Životnost baterie, Nehoda, Popelnice, T Mobil, SimpleCell Networks, Pro +, ELK