Tak šel čas s mobilními daty v ČR

CSD, GPRS, EDGE, 3G a konečně LTE! Víte, proč se operátoři na 3G vykašlali? Proč jim teď tak narůstá LTE pokrytí? A jaký mají dosah BTS? Čtěte dále...

Operátoři nám poslední dobou servírují mapu ČR téměř celou vybarvenou tou či onou barvou a pokrytí LTE se dle jejich markeťáků začíná přibližovat 100 %. Útrapy s 3G mizérií tak snad budou brzy zapomenuty. Proč u nás sítě třetí generace skončily tak neslavně? Jejich výstavba je drahá a operátory nic nenutilo budovat, frekvence vydražili bez podmínek. Další důvod? Na pokrytí stejného území 3G signálem (2 100 MHz) je potřeba mnohem více vysílačů, než je tomu u LTE v pásmu 800 MHz.

Stálo by to moc peněz, tak jsme se na to vykašlali…

Z jednoho vysílače na frekvenci 800 MHz jsou operátoři teoreticky (tedy ve volné a rovné krajině) schopni pokrýt kruh s průměrem 9 Km, (tedy 63 km2). Při frekvenci 1800 MHz či 2100 Mhz by bylo k pokrytí stejného území potřeba minimálně pět vysílačů (opět teoreticky). O frekvenci 2 600 MHz ani nemluvě… Ta je naopak velmi vhodná do měst, kde jsou vysoké nároky na rychlost a kapacitu. Operátoři mají toto pásmo k dispozici, ale zatím leží u ledu.

Klepněte pro větší obrázek
LTE je levné, vybudovat 3G by operátory přišlo výrazně dráž. (obr.: O2.cz)

Nejbližší budoucnost patří LTE, což je technologie, která má konečně přinést použitelná mobilní data. Vyšší rychlosti, lepší odezvu, lepší pokrytí, frekvenční dosah v terénu... Tedy zase tak žhavé to s FUP limity mobilních operátorů nebude, ale alespoň se můžete pokochat dalším hezkým obrázkem, který srovnává odezvu LTE se sítěmi předchozích generací.

Klepněte pro větší obrázek
Doby datového temna s EDGE a mizerným 3G snad už s jistotou končí (obr.: O2)

Po datech žízní nejen smartphony, ale i další zařízení – notebooky, tablety, na vzestupu jsou stroje (M2M komunikace) a nositelné věci od hodinek či náramků po chytrý dudlík či obojek pro domácího mazlíčka. Ostatně podíl využívání LTE narůstá a tento trend se jen tak nezastaví:

Klepněte pro větší obrázek
Situace plus výhled do roku 2017 v Evropě dle Asociace GSM (obr.: O2)

Ale zpět domů, další grafika z dílny O2 ukazuje jak šel čas s mobilními daty u nás v ČR. Pro mnohé z nás už je LTE realitou, mnozí také možná zamáčknou slzu, když si vzpomenou, jaké to bylo poprvé na 3G signálu a mnozí si uvědomí, že březen 2005 a technologie EDGE byl pro ně ještě před pár týdny denní chléb.

Klepněte pro větší obrázek
Časová osa ukazuje, kdy byla která technologie v ČR k mání, pokud jste tedy byli na tom správném místě a v síti O2 (obr.: O2)

Slovníček:

  • GSM (Global System for Mobile Communications): nyní nejrozšířenější systém mobilní komunikace označovaný také jako 2G. Přinesl mezinárodní standardizaci umožňující mimo jiné i používání vlastního mobilu v zahraničí a použití SIM karet.
  • CSD (Circuit Switched Data): nejstarší metoda přenosu dat vyvinutá pro mobilní sítě 2G, namísto hlasu přenáší při spojení přepínaným okruhem data maximální rychlostí 9,6 kb/s; uživatel platí minutový tarif za dobu připojení.
  • HSCSD (High Speed Circuit Switched Data): evoluce CSD umožňující spojit několik přepínaných okruhů pro zvýšení rychlosti až na 43,2 kb/s
  • GPRS (General Packet Radio Service): technologie už se někdy označuje jako 2.5G, protože využívá přepojování paketů; uživatel zde už platí za přenesená data, nikoliv za dobu připojení. Nabízí rychlost až 14,4 kb/s.
  • EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution): evoluce GPRS využívající efektivnější kódování a další zlepšení, která navyšují rychlost až na 236,8 kb/s. Někdy se označuje za 2.75G, tedy předstupeň 3G.
  • CDMA (Code Division Multiple Access): nabízí připojení s rychlostí až 3,1 Mb/s.
  • UMTS (Universal Mobile Telecommunication System): nejrozšířenější systém 3G přinesl přenos dat rychlostí až 384 kb/s, postupným vývojem se rychlost dále zvyšovala
  • HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access): protokol označovaný jako technologie 3,5G zvyšuje rychlost UMTS teoreticky až na 14,4 Mb/s.
  • HSPA+ DC (Evolved High-Speed Packet Access Dual Carrier): technologie HSPA+ zásadně zrychluje data v síti 3G až na 21 Mb/s, se současným využitím dvou kanálů (označení DC) pak až 42 Mb/s.
  • LTE (Long Term Evolution): nejmodernější technologie pro bezdrátový přenos dat rychlostí až 110 Mb/s se už většinou označuje jako 4G.
  • LTE-A (LTE Advanced): umožňuje využít více frekvenčních pásem současně a tak zrychlit přenos dat.
 
Diskuze (43) Další článek: Glassified: zajímavé řešení pravítka s průhledným displejem

Témata článku: , , , , MOBI, Speed circuit, Denní chléb, Mobil, Postupný vývoj, Přepojování, GSM Global, Mobil Communications, Časová osa, Přepínaný okruh, Čas, Bezdrátový přenos, HSCSD, Nejbližší budoucnost