Vědci vytvořili Wi-Fi s 10000krát nižší spotřebou energie

Výzkumníci z Washingtonské univerzity vyvinuli extrémně účinnou Wi-Fi technologii, která spotřebuje při datových přenosech 10000krát méně energie než je dnes běžné. Pasivní Wi-Fi architektura je zároveň tisíckrát méně energeticky náročná než Bluetooth Low Energy (BLE) nebo ZigBee.

Informace přinesl web univerzity. Wi-Fi technologie využívá analogové procesy, kterými se vytváří nosná elektromagnetická vlna a digitální procesy, které namodulují na nosnou vlnu digitální datový signál.

Při vyzařování nosné vlny se spotřebuje mnohem více energie než při digitální modulaci. Architektura současné Wi-Fi sítě využívá zařízení, která pracují s oběma procesy. Každé zařízení tak musí vynaložit značnou část energie na vysílání nosných vln.

Výzkumníci vytvořili novou architekturu Wi-Fi sítě s pasivními prvky. Na vytvoření nosné elektromagnetické vlny je určeno pouze jedno centrální zařízení připojené do elektrické sítě. Ostatní prvky dokáží nosnou vlnu zachytit a odrazit, přitom na ní s naprosto minimálním energetickým přispěním namodulují digitální signál. 

Při testování dosáhla Wi-Fi s novou architekturou přenosovou rychlost 11 Mbit / s. Pasivní senzory dokázaly komunikovat s libovolným Wi-Fi zařízením na vzdálenost až 30 metrů.

Nová technologie může v souvislosti s rychlým rozvojem IoT (Internet věcí) nést přívlastek „revoluční“. Všechny nositelné a domácí senzory mohou pomocí ní komunikovat bez obav z rychlého vyčerpání baterií.

„Teď, když jsme vytvořili Wi-Fi síť, která spotřebuje jen desítky mikrowattů energie a může fungovat lépe než Bluetooth a ZigBee, si umíme představit její použití prakticky všude“, řekl člen výzkumného týmu docent Joshua Smith.

Ale má to samozřejmě i svá úskalí. Vyzařování základní stanice musí být silnější než u klasické Wi-Fi a také dosah nedosahuje zdaleka tak daleko a je náchylnější na překážky v prostoru. 

Diskuze (2) Další článek: Microsoft Lumia 950 XL: To NEJ z Redmondu [recenze]

Témata článku: , , Přívlastek, Úskalí, Washington, Nová technologie, F +, ZigBee, Elektromagnetická vlna, University of Washington, Wi-fi síť, Josh, Pasivní senzor, Video Pass, Spot, Energie