Velká věc pro virtuální realitu: Gear VR nahrává video

Samsung Gear VR Lite dostal koncem března velký update, který konečně přinesl možnost nahrávat videa a fotit obrazovku přímo z brýlí.

Virtuální realita má problém – jak zprostředkovat zážitek někomu, kdo nemá VR-brýle na hlavě? Když byla u nás virtuální realita ještě „v plenkách“, nahrávali jsme to, co se dělo na displeji Galaxy Note 4, pomocí kamery. Stačilo k tom jen aktivní zrcadlení obrazu na televizi Samsung.

Samsung později Screen Mirroring zablokoval, takže na řadu přišla různá neoficiální řešení, která jsme použili v recenzi aktuálně prodávaného Gear VR Lite. Z telefonu se v omezené kvalitě streamoval obraz a zvuk do aplikace v počítači, přičemž v počítači byl aktivní samostatný záznam obrazu. Poněkud kostrbaté...

Pozn. red.: Ještě je třeba dodat, že běžné aplikace pro záznam obrazu na telefonu nefungovaly, tedy běžely až do té doby, než jste telefon vložili do brýlí, pak jste viděli jen tmu. 

Koncem března však došlo k velké aktualizaci služeb Oculus, která přinesla možnost přímo na brýlích pořídit screenshot (což byl dříve ještě větší problém, než zaznamenat video) a také natočit videosekvenci aktuálně používané hry, aplikace či samotného prostředí.

Ukryto ve zpětné šipce

Pokud již brýle Gear VR Lite používáte a chtěli byste sdílet to, jak vypadá hraní v brýlích, stačí když se podíváte na inovovanou nabídku, které se zobrazí při delším podržením zpětné šipky. Standardně se zde zobrazí nabídka Nastavení, ovšem v pravé části displeje si můžete překliknout na Nástroje, kde se zobrazují položky Snímek obrazovky a Natočit video.

Klepněte pro větší obrázek
Screenshot domovské obrazovky Oculus Home

V prvním případě se pořídí screenshot za tři vteřiny, vypadá to podobně jako při samospoušti, v pravém horním rohu obrazu vám kliká „dioda“, a jakmile se rozsvítí, telefon pořídí screenshot obrazovky. Ve druhém případě stačí kliknout na natáčení videa, telefon se vrátí zpět, kde jste skončili a spustí nahrávání displeje do souboru *.mp4.

Nahrávání se ale týká jen určité „session“. Takže pokud jej spustíte prostředí, bude běžet jen do té doby, dokud jej na stejné místě znovu neodkliknete, nebo dokud nespustíte nějakou hru či aplikaci. Nahrávka se ukládá do složku Oculus/VideoShots, screenshoty zase do Oculus/Screenshots.

Klepněte pro větší obrázek
Screenshot ze hry Dodge This VR

Video má bohužel jen rozlišení 1 024 × 1 024 pixelů a nejde jej změnit, ovšem alespoň nevidíte obraz pro každé oko zvlášť ale rovnou sjednocený obraz z obou očí. Zvuk k videu je třeba nahrát přes externí aplikace a poté jej v editoru připojit k videu. My jsme použili aplikaci Audio recorder od Sony, která své nahrávky ukládá do složky recordings/music recordings.

Klepněte pro větší obrázek
Screenshot aplikace Samsung Internet, která u Gear VR nově umí přehrát i webový 3D obsah

A k čemu je to vše dobré? V prvé řadě to pomůže redaktorům při prezentaci obsahu pro virtuální realitu. Druhotným efektem bude to, že si nově může vytvářet a uploadovat svá gameplay videa na YouTube úplně každý. To by mohlo v konečném důsledku zatraktivnit segment virtuální reality.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Váš názor Další článek: Kam s použitými iPhony? Apple jimi chce zaplavit indický trh

Témata článku: Samsung, , , , Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S7, Věc, Dodge, Real, Screen Mirroring, Vir, Pro +, Gameplay, Session, Velká věc, Externí aplikace, Nahrávka, Gear