Zkusili jsme LTE, aneb 50 megabitů vzduchem

Vyrazili jsme do Bonnu, kde T-Mobile prezentoval funkční LTE, technologii blízké budoucnosti pro mobilní datové přenosy.

Možná vám rychlost současných 3G sítí stačí a nechápete, proč vůbec operátor investuje čas a peníze do testování něčeho tak zbytečně rychlého. Musíte si ale uvědomit, že zavedení nové technologie trvá nepříjemně dlouhou dobu a to, co právě teď T-Mobile v německém Bonnu testuje, se může dostat do komerčního provozu třeba až za pět let.

Abych byl přesný, nikde není řečeno, že právě technologie LTE, jejíhož testu jsme se zúčastnili, bude nakonec tou pravou, kterou T-Mobile nabídne svým zákazníkům. Operátor testuje několik technologií spadajících do kategorie NGMN (Next generation Mobile Network) a teprve po dokončení všech testů padne finální rozhodnutí.

T-Mobile si může připsat jedno prvenství ­ technologii LTE testuje jako první operátor na světě v reálném provozu. Za tímto účelem pokryl úzký pruh Bonnu signálem LTE a za pomoci měřicích vozů testuje, co tato síť dokáže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měřicí vůz pro testování LTE...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...s opravdu malou anténkou

A dokáže toho opravdu hodně. Stahování rychlostí až 50 Mb/s zvládá i v průběhu rychlé jízdy autem, bez problémů přechází mezi buňkami (handover) apod. Tato rychlost se dá samozřejmě využít nejen k rychlému přenosu souborů, ale také k videohovorům ve vysokém rozlišení nebo šíření televizního vysílání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako u všech podobných technologií rychlost kolísá v závislosti na mnoha okolnostech, ale v absolutních číslech se pohybujeme v říši snů. Download 30 Mb/s? Na to si budeme chvilku zvykat (a na ukazaleti jsme viděli i 50 Mb/s!

Síťovou technologii pro LTE dodala společnost Nortel, o koncové zařízení (záměrně nepíši mobilní telefon) se postaralo LG. Síťová část vypadá sice trochu jinak než současné GSM a UMTS buňky, přesto s přivřenýma očima můžeme prohlásit, že tu jistá podobnost je. V každém případě si dokážu představit, že síťová část bude okamžitě instalována.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
BTS systému LTE (monitor a notebook si odmyslete)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Anténa LTE pro použití ve venkovních prostorech
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Evolved Packet Core, jádro sítě LTE

Horší situace panuje v oblasti koncových zařízení. Současný „mobil“ LG, který jako jediný LTE podporuje, má velikost stolního počítače. Aby dokázal zpracovat tak rychlý datový tok, musí jeho procesory chladit tři větráky. Tady musí jihokorejští vývojáři ještě hodně zapracovat na miniaturizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První LTE mobil od LG (Nokia E61i je tam opřená jem pro představu o velikosti)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejný mobil LG, tentokrát s průhledným krytem

Co čeká operátory, pokud se nakonec rozhodnou LTE komerčně nasadit? Zatím funguje LTE v bezlicenčním pásmu, T-Mobile ani jeho případní následovníci nebudou muset platit předraženou licenci. Jelikož LTE ještě není plně standardizováno, je úplně klidně možné, že se nakonec posune do pásma, kde je licence vyžadována.

Nemalou investici si vyžádá přebudování sítě na LTE. Zapomenout ale nesmíme ani na nutnost posílení páteřních sítí. Představte si, jak to asi bude vypadat na páteřní síti spojující jednotlivé BTS, když v dosahu jednoho LTE vysílače bude deset lidí stahovat rychlostí 50 Mb/s...

Diskuze (44) Další článek: Jak iPhone ovlivňuje datový provoz

Témata článku: , , , Nokia E61i, Vzduch, Stejný mobil, Mega +, Úzký pruh, Mega, Megabit, Větrák, Nortel