Vinli: I vaše staré auto může být „chytré“

Vinli má LTE konektivitu, GPS, Bluetooth, Wi-Fi i mobilní aplikace, které dále rozšiřují jeho funkce. Navíc nestojí moc.

Myšlenka „chytrých“ automobilů není nijak nová, ve své podstatě se jedná o různá řešení, jak se přímo z palubního systému dozvědět celou řadu doplňkových informací, jejichž zdrojem je třeba mobilní internetové připojení. Nové automobily můžete propojit přímo se smartphonem pomocí různých technologií (Android Auto, Mirror Link, Apple CarPlay a další) a zobrazit si tak aplikace z mobilu na displeji palubního systému. Auta tak mohou být konečném důsledku připojena k internetu, přes Bluetooth může probíhat vyřizování hovorů a auto může znát GPS pozici.

Klepněte pro větší obrázek
Zní to neuvěřitelně, ale i z této téměř dvacetileté Hondy můžete udělat „chytré“ auto (Zdroj: Wikimedia)

Pokud ale chcete chytré auto a nechcete investovat nemalé prostředky do novějšího vozu, můžete použít autopříslušenství Vinli. Jedná se o výsledek kampaně na Indiegogo, přičemž cílem bylo vybrat 75 tisíc dolarů. Do konce kampaně zbývají necelé dva týdny, přesto již financování přeskočilo metu 200 tisíc dolarů. Samotný modul Vinli se podobá USB flash disku, jen je trochu širší – kvůli konektoru OBD, který je běžně používán pro „čipování“ aut. Umístění konektoru se mezi výrobci liší, typicky jej však najdete v prostoru pod volantem. A teď to nejdůležitější, konektorem OBD jsou vybaveny vozy od roku 1996, takže „chytrou“ se může stát i devatenáctiletá Honda Civic.

Vinli je určena primárně pro americký trh a její součástí je SIM karta operátora T-Mobile. Připojením k portu ODB se z krabičky automaticky stane Wi-Fi Hotspot pro pasažéry jedoucí v autě, data jsou čerpána z LTE sítě amerického operátora. Krabička dále disponuje GPS senzorem a Bluetooth. K veškeré komunikaci s Vinli je třeba buď počítač, nebo smartphone s požadovanou aplikací. Tu si stáhnete z automobilového aplikačního obchodu Vinli App Store.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vinli - krabička, která přemění „hloupé“ auto na „chytré“

Některé aplikace mohou počítat ujetou vzdálenost, další zaznamená projeté trasy, najde pumpu v okolí s nejlevnějšími cenami, zjistí výpis závad nebo může vynutit interakci s chytrou domácností. Pokud vyjedete z garáže, můžete z auta nechat upravit teplotu, po příjezdu zase třeba automaticky rozsvítit venkovní osvětlení. Přes chytré „auto“ aplikace můžete najít servis v místě, kde se nacházíte nebo volné místo k zaparkování. Možnostem využití Vinli se meze nekladou.

Klepněte pro větší obrázek
Hardwarové specifikaci Vinli. Zařízení běží na Linuxu a má poměrně bohatou konektivitu včetně Wi-Fi a LTE

Cena modulu Vinli je 99 dolarů (v přepočtu 2 500 Kč), první moduly dorazí americkým zákazníkům v září, v případě zahraničních objednávek až v říjnu. Pro používání příslušenství bude třeba aktivní datové připojení (k ceně tedy připočtěte ještě měsíční paušál), je pravděpodobné, že v případě mezinárodních objednávek půjde do krabičky umístit vlastní SIM karta. Pokud se Vinli povede vstup na trh, určitě zaplní mezeru. Mimo chytrých televizí, nositelností a celých domácností si tak budeme mocii odškrtnout další kolonku. Chytré automobily.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vinli má vlastní app store, ze kterého je možné stahovat aplikace.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky SDK a řadě partnerů seznam nových aplikací a nových funkcí dále poroste.

Zdroj: Indiegogo

Témata článku: Samsung, Ostatní, Technologie, Chytré auto, Auto

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mispulda 29. 7. 2015 9:27:31
    Velkou část těchto funkcí umí Jablotron. Záznam trasy, GPS pozice,...
  • Michal Ciompa 29. 7. 2015 7:55:49
    OBD konektor se používá k diagnostice, určitě ne k čipování ;-)
  • istari 28. 7. 2015 20:45:15
    "Některé aplikace mohou počítat ujetou vzdálenost, další zaznamená projeté...
Určitě si přečtěte

T-Mobile v září: LG Q6 a velké slevy na iPhony SE a Samsung Galaxy S7 [ceník]

T-Mobile v září: LG Q6 a velké slevy na iPhony SE a Samsung Galaxy S7 [ceník]

** Samsung Galaxy S7 (Edge) jde s cenou raketově dolů ** Blížící se premiéra iPhonu 8 tlačí také ceny starších modelů ** O tisícovku v září zlevnily Honor 6X a Honor 8

5.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Zatmění slunce. Vybíráme nejlepší snímky ze země i z vesmíru

Zatmění slunce. Vybíráme nejlepší snímky ze země i z vesmíru

** Astronomická událost roku mobilizovala fotografy po celém světě ** NASA přidala fotky ze svých družic, něco máme i z ISS ** Zajímavé snímky zaplavily také Instagram

4.  9.  2017 | Kůžel Filip | 1

Tisíckrát menší antény umožní revoluční zmenšení elektroniky

Tisíckrát menší antény umožní revoluční zmenšení elektroniky

4.  9.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 3

Panasonic se spojuje se Samsungem a chystá revoluci v televizorech

Panasonic se spojuje se Samsungem a chystá revoluci v televizorech

** chytrá sluchátka, chytré reproduktory, chytřejší televizory ** HDR10+ chce porazit Dolby Vision ** televizor s velkou a kvalitní obrazovkou umí vyrobit už každý

3.  9.  2017 | Holčík Tomáš, Puk Jaromír | 2


komerční sdělení

Komerční sdělení