Vše nejlepší! GSM sítě slaví 20 let

Tři písmena, která dala jméno mobilnímu volání, tak jak jej známe dnes. Královna matka mobilních sítí zvaná GSM dnes slaví 20 let.
Vše nejlepší! GSM sítě slaví 20 let

Dnes je tomu na den přesně 20 let, co byl uskutečněn první hovor v síti typu GSM (Global System for Mobile communications). Stalo se tak 1. července 1991 ve Finsku a jak správně tušíte, prsty v tom měla Nokia. První GSM hovor demonstroval tehdejší finský premiér Harri Holkeri a starostka města Tampere Kaarina Suonio. Na výstavbě sítě se podílely společnosti Telenokia a Siemens Networks, jejichž pozdějším spojením vznikla dnešní divize Nokia pro vývoj a výstavbu sítí Nokia Siemens Networks. Hovor proběhl za pomoci speciálně upravených legendárních kufříkových telefonů Nokia Mobira, určených původně pro sítě NMT.

Na zlomovou událost v dějinách telekomunikací vzpomíná jeden ze současných viceprezidentů Nokie Timo Ali-Vehmas: "Byl to tehdy slunečný den v parku v centru Helsinek, počasí skoro jako máme dnes. Spousta lidí postávala okolo a netušila, co se bude dít. Na trávnících a cestách parkovalo několik kamionů a autobusů, nechyběly černé limuzíny. Kolem pobíhala spousta lidí s ustaranými výrazy v tváři. V očích jste jim mohli číst: chystáme se udělat něco, co ještě předtím nikdo nezkusil. Ale bude to fungovat?"

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia si tímto plakátem připomíná, že stála u zrodu současné mobilní telefonie

A ono to opravdu fungovalo. Do roku 1995 GSM telefony spolehlivě vytěsnily z trhu analogové přístroje NMT (tzv. přístroje 1. generace) a na dalších nejméně 10 let zcela ovládly mobilní sféru. Tehdy zcela nový standard mobilní telefonie nabídl mnohem lepší kvalitu hovorů a stál u zrodu SIM karet takových, jaké známe dnes a díky kterým se mohly telefony stát opravdu mobilními.

Přesto se tehdy nikdo neodvažoval předpovídat úspěch nového mobilního standardu. GSM však překonalo všechna očekávání. V první dekádě svého života do roku 2001 dosáhlo půl miliardy připojených koncových zařízení. Dnes je do GSM sítí připojeno více než 4,2 miliardy přístrojů. A i když je GSM jako technologie vlastně už babička v požehnaných letech, počet nově připojených SIM karet stále roste o milion každý den. I přes usilovné budování sítí třetí generace (UMTS, ale i CDMA) a pozvolný nástup sítí generace čtvrté (LTE) se tento trend nemá do budoucna výrazně měnit. GSM nadále zůstane kostrou většiny mobilních sítí.

Témata článku: Nokia, Technologie, Kuriozita

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukáš 6. 7. 2011 18:03:55
    Takovou směs blbostí a blábolů jsem už dlouho nečetl. Pokud ti něco vadí,...
  • Tomus 5. 7. 2011 23:13:40
    Ja chytal signal NMT na starou televizi Tesla color, obcas to byla opravdu...
  • Ľubomír 3. 7. 2011 18:29:28
    Napr. Nokia má čisto voľbu UMTS (3G), tým pádom mobil nepracuje v dual...
Určitě si přečtěte

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

** Technologie opět předběhla dobu ** Technologie autonomních vozů je stále pokročilejší ** Jenže na to není naprosto připravená dopravní legislativa

16.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 22

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

15.  7.  2017 | VTM.cz , Černý Jiří


komerční sdělení

Komerční sdělení