Vydejte se po technických i historických pokladech Ostravy s mobilní šifrovací hrou

Vydejte se po technických i historických pokladech Ostravy s mobilní šifrovací hrou

Kód Salomon je ostravská šifrovací hra s jedinečnou atmosférou, strhujícím příběhem a originální grafikou. Zatím jde o jedinou aplikaci svého druhu v republice. Na objednávku ostravského magistrátu ji technicky vyvinula firma Intelis, systém šifer a příběhů je dílem značky Gameleon. Výrazným rysem hry jsou animované kresby v retro stylu Karla Zemana nebo ilustrací Julese Verna, jejichž autorem je Jan Lastomirský.

Při hledání talismanu, který ohrožuje osud města, se hráči dostanou na zajímavá místa Ostravy, navštíví několik atraktivních expozic a zažijí nejedno dobrodružství. Do pátrání po tajemném talismanu barona Salomona Rothschilda se lze zapojit jednoduše – stačí zdarma stáhnout aplikaci Kód Salomon do chytrého mobilního telefonu či tabletu se systémy iOS nebo Android.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

“Když vymýšlíte hru, musíte najít ideální poměr mezi vedením hráče a jeho volností, protože bez vedení jsou hráči často nejistí a zároveň omezení a regule mohou snížit motivaci hráčů. V případě Kódu Salomon bylo zadání dovést hráče na co nejvíce atraktivit Ostravy. Těch ale není málo! Museli jsme proto pečlivě volit náročnost hry. Nakonec jsme udělali tři scénáře – dva kratší a jeden náročný – a hráčský tým si nejdříve zvolí, kterou variantu chce hrát,” popisuje aplikaci Dalibor Naar z Gameleonu.

Herní průmysl se v průběhu posledních desetiletí rozvinul do netušených rozměrů a stále roste. Nový trend her v chytrých mobilních telefonech, jehož je Kód Salomon u nás jedinečným průkopníkem, nabízí hráčům revoluční alternativu. Mohou vstát od počítače nebo herní konzole a jít si zahrát do reálného prostředí. Kód Salomon navíc hráče udržuje v přímém kontaktu s reálným světem a vede je k jeho bližšímu pozorování na principu podobném geocachingu. Z výletu do Ostravy se tak hráči vracejí obohaceni nejen o herní zážitek, ale poznají i nejzajímavější místa města jako je Landek Park, Dolní oblast Vítkovice, halda Ema, centrum města a další. Oproti geocachingu ale nabízí Kód Salomon mnohonásobné herní možnosti a turistický servis zároveň.

Inspirací pro hru byly anglosaské hony za pokladem (treasure hunts). Aktivity tohoto typu jsou využívány zejména školními třídami na výletech a například v Británii jsou po celém zemi stovky cest za pokladem. Díky mobilním telefonům je teď tahle aktivita na vzestupu, protože chytrý telefon dokáže dávkovat informace postupně podle polohy uživatele.

Kód Salomon propojuje nejrůznější funkce, které dnes chytré mobily svým uživatelům nabízejí a vytváří komplexní systém, který nelze v žádném jiném technickém zařízení simulovat. Aplikace ve své informační části funguje jako průvodce Ostravou, bez ohledu na to, zda hru momentálně hrajete či nikoli. Například zobrazuje atraktivní místa města v podobě kreseb, informuje o podmínkách a časech vstupu do expozic muzeí.

Pokud hráč vstoupí do hry, mobil či tablet pozná, kde se zrovna nachází a jeho polohu průběžně zobrazuje na off-line mapě. Když se hráč ocitne na místě s šifrou, telefon ji otevře díky pouhé přítomnosti na daném místě. V jiných případech použije telefon funkci tzv. augmentované reality a otevře obsah šifry po rozpoznání určeného předmětu, třeba pomníku nebo sochy. Hráč telefon na předmět namíří, jakoby ho fotografoval a počká, až mobil zareaguje.

Hra dopřává hráčům neobvyklou odměnu v podobě pěti animovaných komiksů. Mobil totiž funguje i jako okamžitý videopřehrávač a po vyluštění některých šifer odemyká postupně animovaná svědectví postav příběhu, které o hledaném talismanu něco tuší.

Na samém konci hry pak přichází ke slovu horká technologická novinka. Mocný talisman je ukryt v reálně existující skrýši na tajném místě. Po zaměření telefonu se zjeví v okouzlující 3D podobě přímo v prostoru a v mobilu hráče se „zabydlí“ natolik, že je pak možné jej zjevit kdekoliv, například při návratu domů z výletu.

Začít pátrat lze kdykoliv, ale nejlepším obdobím je červenec, kdy mají hráči šanci zúčastnit se slosování o hodnotné ceny. V neděli 27. července se navíc koná Herní den Kódu Salomon, což je skvělá šance porovnat své pátrací dovednosti a schopnosti s dalšími hráči.

Od svého spuštění v květnu již aplikace získala 3. místo v hlasování vývojářů na AppParade v pražském BioOku. Projekt je spolufinancován z rozpočtu regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Více informací o červencových aktivitách zde: www.skrytepribehy.info.

  • Kód Salomon je dostupný v appstorech obou nejrozšířenějších mobilních platforem – iOS a Android.
  • Trailer hry namluvený ostravským hercem Norbertem Lichým.
  • Informace o hře najdete také na www.kodsalomon.cz, včetně krátkých ukázek pětidílného animovaného komiksu, který je jinak zamčen ve hře.  Novinky a pořádané akce jsou průběžně vyvěšovány na facebooku.
Další článek: Cellzone.cz: český internet má první roamingovou kalkulačku

Témata článku: Tiskové zprávy