WattUp: bezdrátové nabíjení zařízení až do 5 metrů

Už tento rok se dostane na trh nová technologie WattUp, která umožní bezdrátové nabíjení různých zařízení až do vzdálenosti 5 metrů. Funguje podobně jako třeba Wi-Fi.

V současnosti je na trhu několik technologií, aliancí a standardů zaměřených na bezdrátové nabíjení. Ať už jde o Qi (Wireless Power Consorcium), Rezence, WiTricity (A4WP), uBeam či PMA (Power Matters Alliance). Všechny jsou ale zaměřené na extrémně malou (milimetry) nebo velmi malou vzdálenost (centimetry).  A právě v tom se odlišuje společnost Energous a její technologie WattUp – umí nabíjet v rámci několika metrů od vysílače.

WattUp a rádiové vlny s frekvencí podobné Wi-Fi

I když se začaly objevovat nabíjecí podložky, trpí podobným omezením jako kabely – telefon je nutné mít na místě, kam dosáhne kabel. WattUp umožní nabíjet kdekoli ve vzdálenosti 5 metrů od vysílače. Technologie funguje v rámci super krátkých rádiových vln s frekvencí 5,7 až 5,8 GHz. Pro porovnání – WiFi a Bluetooth pracují na frekvenci 2,4 GHz či 5 GHz (Ultra/Super krátké rádiové vlny).

Klepněte pro větší obrázek
Nabíjení různých zařízení v místnosti bez kabelů

WattUp je v současné verzi určen pro zařízení, která vyžadují méně než 10 W, tedy např. LED žárovky, dálkové a herní ovladače, klávesnice a myši, sluchátka, kamery, nositelnosti, chytré hodinky, hračky, různé senzory či chytrá zařízení a samozřejmě populární tablety a telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázky různých vysílačů

Vysílač je řízen softwarem, takže pokud se nic nenabíjí, nic se nevysílá. WattUp používá pouze neustále zapnuté Bluetooth pro spárování s kompatibilním zařízením a určením pozice a natočení zařízení v prostoru. Pokud zařízení vyžaduje nabíjení, software spáruje vysílač a miniaturní anténou v zařízení a spustí přenos energie přes rádiové vlny.

Energie se posílá v malých „balíčcích“, které se v podobě vln odráží i od stěn podobně jako Wi-Fi. V jednu chvíli je tak v jakémkoli konkrétním bodě velmi nízká hustota energie. Všechny tyto funkce zajišťují dle tvůrců cíl, aby technologie byla bezpečná, což by měly zaručovat i různé kontrolní certifikace, kterými musí projít i zařízení jako mobilní telefony nebo Wi-Fi routery.

Nabíjení až čtyř zařízení do vzdálenosti 5 metrů

I když se WattUp zatím chlubí výkonem až 14 W rozděleným mezi 12 různých zařízení, první generace bude mít o něco menší možnosti.

WattUp: parametry nabíjení

  • 4 W současně pro 4 zařízení, vzdálenost 0-1,5 metru 
  • 2 W současně pro 4 zařízení, vzdálenost 1,5-3 metry
  • 1 W současně pro 4 zařízení, vzdálenost 3-5 metrů

Průměrně jde o 2 W pro 4 zařízení současně, výkon se ale liší dle vzdálenosti od vysílače. Maximálně počet čtyř zařízení je sice dostačující na doma, pro použití třeba v restauracích, letištích nebo firmách je to ale samozřejmě nedostatečné. WattUp počítá s tím, že se počet dostane na mnohem větší čísla a proto má připravený i software pro správu a přehled nabíjených zařízeních.

Softwarová správa nabíjení až 12 zařízení

Za technologií WattUp stojí pokročilý software, který řídí nabíjení každého jednotlivého zařízení a vše lze velmi podrobně spravovat.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí přijít do restaurace a můžete začít nabíjet? Taková bude možná budoucnost

Protože se s nasazením počítá i ve veřejných prostorech, je do softwaru zapracován různý systém sledování nabíjení, přihlašování pomocí účtů, placení přímo přes mobilní aplikaci nebo třeba možnost účtu zdarma na hodinu nabíjení, když si v restauraci koupíte kafe. Software také umožňuje i nastavení od jaké hodnoty se má začít nabíjet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázky z rozhraní softwaru WattUp pro správu nabíjení

Majitel takového veřejného nabíjení pomocí WattUp může zákazníkům nabídnou přidanou hodnotu zdarma, případně na této službě vydělávat. Vše lze propojit i do velkých systémů, což je namířeno na větší počet podniků se stejnou značkou (jako třeba McDonalds a podobně), kdy je možná správa z jednoho místa a sledování využití vysílačů a nabíjení napříč různými pobočkami.

První battery packy v polovině roku, rozmach v roce 2016

WattUp řeší klasický problém vejce-slepice, kdy je nutné rozšířit vysílače, ale zároveň i podporu a integraci přijímačů u jednotlivých zařízení. Vzhledem k delším vývojovým fázím tabletů nebo mobilů se tak nejdříve zaměří na battery packy, které budou mít kompatibilní antény pro bezdrátové nabíjení integrované přímo v sobě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ani elektronické hračky už nebude nutné nabíjet pomocí kabelu, budou vždy funkční

Tento rok bychom se měli dočkat prvních zařízení, které budou WattUp podporovat, větší rozmach a nasazení se ale předpokládá až v roce 2016.

Takže otázka zní, zbavíme se kabelů a nutnosti myslet na to, že něco vůbec musíme nabíjet? Pokud se WattUp rozšíří jako třeba Wi-Fi, je to určitě možné. Energous navíc ke konci minulého roku uzavřel joint venture s Haier Wireless, která chce WattUp technologií pohánět takřka vše v domácnosti - pračky, ledničky, sušičky, televize, mkrovlnky a podobně.

Diskuze (18) Další článek: SoniCable: díky tomuto kabelu dobijete baterii dvakrát rychleji

Témata článku: , , , , , Veřejný prostor, Watt, Přenos energie, Pokročilý software, Ninja, Chapter, Možná budoucnost, Power Matter Alliance, Hustota, Kompatibilní zařízení, Zařízení, Kafe, McDonalds, Zář, Metr