WD My Passport Wireless: na výlet s Wi-Fi [test]

Externí 2,5" pevný disk My Passport dostal funkci Wi-Fi, díky které jej snadno spojíte i s mobilními zařízeními.

Malé externí pevné disky prodává WD pod názvem My Passport už dlouhých 10 let. Vybrat si můžete ze široké škály barev a kapacit. Můžete také sáhnout hlouběji do kapsy a připlatit si za kovový rámeček nebo software, který vám pomůže se zálohováním a jeho plánováním. Až dosud však v nabídce WD chyběl disk, který by byl univerzální pro všechny platformy: pro počítače s Windows nebo Mac OS a mobilní zařízení s Androidem nebo iOS.

Klepněte pro větší obrázek
WP My Passport Wireless je univerzální řešení pro sdílení a zálohu dat

S 2,5" přenosným diskem My Passport Wireless už kompatibilitu neřešíte – nakonec díky integrované Wi-Fi kartě nepotřebujete mít ani volný USB port (přesněji USB 3.0). Navíc k Wi-Fi rozhraní přidal výrobce ještě čtečku SD karet a jejích derivátů s podporou až do kapacity 128 GB. Disk můžete bezdrátově propojit s jakýmkoli Wi-Fi zařízením. U smartphonů a tabletů je plné využití disku podmíněno instalací aplikace WD My Cloud, která je aktuálně dostupná pro platformy Android a iOS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Maximální kapacita je u standardních disků My Passport s drátovým rozhraním v současnosti maximálně 2 TB a nejde o žádné kolibříky, ale o vcelku macaté disky. WD My Passport Wireless v 2TB provedení, který jsme testovali, se ovšem vymyká ještě více: disk je ještě o 50 % mohutnější a těžší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Důvodem je nejen čtečka SD karet ale také Li-ion akumulátory, které disk a Wi-Fi síť dokážou udržet až 6 h v akci (současné streamování HD videa až na čtyřech zařízeních) nebo 20 h v pohotovostním režimu. Baterie disku nefunguje reverzním způsobem a nejde ji tedy použít k záložnímu dobíjení jiných zařízení. Varianta disku s nejmenší dostupnou kapacitou 500 GB je zhruba o 8 mm tenčí.

Univerzální přístup

Prvotní připojení a zprovoznění disku se neliší od jiných, podobných zařízení. V případě tabletů zapnete disk, chvíli počkáte – mezitím si stáhnete z příslušného obchodu ovládací aplikaci WD My Cloud a až poté se připojíte k Wi-Fi síti disku My Passport Wireless. První kroky vedou samozřejmě do aplikace, pomocí které si nastavíte heslo k Wi-Fi síti disku a zprovozníte připojení k internetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tady máte několik možností přístupu: buď budete na disk přistupovat přímo a bez internetu, nebo si vytvoříte hotspot, kdy i ostatní připojíte k internetu, ale jen vy budete mít přístupný disk. Třetí možností je vytvoření domácí sítě, kdy všichni můžou všechno. Ovládání aplikace se potom neliší od jiných. Zajímavostí je možnost nastavení profilu napájení – disk můžete nastavit na výkon nebo na delší výdrž.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přístup přes počítač vám usnadní v případě Wi-Fi tlačítko WPS, můžete zvolit ale i klasický způsob přes USB 3.0. Ten se hodí hlavně v případě kopírování velkého objemu dat. S nastavením, např. namapováním disku ve Windows pomůže aplikace WD Quick View, která je uložena přímo na disku. Ta také přehledně nabídne informace o stavu baterií a využité kapacitě. Veškerá nastavení disku a Wi-Fi lze potom komfortně provést přes webové rozhraní po zadání výchozí IP adresy (192.168.60.1). Oproti mobilní aplikaci máte mnohem více možností; můžete například disk zamknout pro použití s USB, povolit SSH a FTP, spustit diagnostiku disku a další.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace WD My Cloud pro iPhone

Pro vlastní tvorbu záloh, synchronizaci souborů a plánování uvedených procesů potom slouží aplikace WD SmartWare. Tu si ovšem musíte stáhnout z webu WD, na disku ji nenajdete a ještě funguje jen tehdy, když je disk připojen přes USB rozhraní. USB rozhraní nabídne ovšem přenosové rychlosti až 110 MB/s. Přes Wi-Fi je rychlost nižší, běžně se pohybuje mezi 3–5 MB/s. Tvrzení WD o současném připojení až 8 uživatelů nebo streamování až 4 HD videí tak lze považovat za mezní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace WD My Cloud pro tablety s Androidem

Elegantně designovaný disk hodnotíme jako výborný po stránce možností konektivity a přenosu nebo streamování dat na rozmanité typy zařízení s různými OS, včetně paměťové karty. Hodit se může spousta funkcí, např. uzamčení pro USB. Nevýhodou je podpora pouze základní Wi-Fi, a tedy výrazně pomalejších přenosů než u připojení přes USB. WD My Passport Wireless je v prodeji na českém trhu ve třech provedeních s velikostí úložiště 500 GB (3 750 Kč), 1 TB (4 750 Kč) a 2 TB (6 250 Kč).
Specifikace WD My Passport Wireless:

 • standardy připojení: Wi-Fi 802.11 bgn 150 Mb/s, USB 3.0
 • kapacita: 500 GB/1 TB/2 TB
 • zabezpečení Wi-Fi: WPA, WPA2/PSK
 • ostatní: podpora DLNA, čtečka SD karet
 • příslušenství: USB 3.0 kabel (microUSB), napájecí adaptér (5 V, 2 A)
 • rozměry: 127 × 30 × 86 mm
 • hmotnost: 358 g (bez napájecího adaptéru)
 • výdrž: až 6 hodin plného provozu, 20 hodin pohotovosti

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Test, Wi-Fi, Apple iPhone 4GB

9 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Martin Macák 20. 1. 2015 22:20:30
  Ja jsem poměrně spokojen s...
 • L.O.N.G.E.R 20. 1. 2015 18:15:51
  Mohli by jste prosim otestovat, jakou rychlostí probiha zaloha SD karet?...
 • Smithak 20. 1. 2015 16:18:18
  Dá se tahle sranda připojit i k Samsung Smart TV (přes wi-fi)?
Určitě si přečtěte

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

** Lenovo Moto G5 Plus se pokusí zabodovat kvalitním fotoaparátem ** Přidá dostatečný výkon, podporu LTE, NFC nebo 3 000mAh baterie ** A na své si přijdou i milovníci (téměř) čistého Androidu

13.  7.  2017 | Měchura Milan | 17


komerční sdělení

Komerční sdělení